No wear on it. New condition
Whoever had this watch before me didn't wear it much at all had no wear on it. Works like it should. Love the watch. Read more
Departments

Amazon Renewed
Currently unavailable
| Operating System | Tizen 4.0 |
|---|---|
| Memory Storage Capacity | 1.5 GB |
| Special Feature | GPS |
| Battery Capacity | 3.4E+2 Milliamp Hours |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Wireless |
| Wireless Communication Standard | Bluetooth |
| Battery Cell Composition | Lithium Ion |
| GPS | True |
| Shape | Round |
| Screen Size | 45 Millimeters |
| product_dimensions | 5 x 2 x 4 inches |
|---|---|
| item_weight | 10.2 ounces |
| item_model_number | SM-R840NTKAXAR |
| batteries | 1 Lithium Ion batteries required. |
| best_sellers_rank | #224,078 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #374 in Men's Smartwatches #547 in Renewed Smartwatches #4,147 in Smartwatches |
| date_first_available | October 20, 2021 |
| department | mens |
| manufacturer | Samsung |
| standing_screen_display_size | 45 Millimeters |
| memory_storage_capacity | 1.5 GB |
| ram_memory_installed_size | 1 GB |
Product video 1
Customers say
Customers find the smartwatch to be in perfect condition, looking new, and appreciate its great value.
Whoever had this watch before me didn't wear it much at all had no wear on it. Works like it should. Love the watch. Read more
I've been looking for a good smart watch that doesn't break the bank for a couple of years. I hadn't considered a refurbished one-I didn't know they were available. I got this one and it seems brand new. great quality. even though it's an older model it does more things than I can ever use. Read more
I was hesitant ordering a refurbished watch, however this was in perfect condition and came with the band as advertised. Battery life is great. Can go about 3 days plus change on a full charge with normal use... playing with all of the features and changing watch faces constantly brings it down to about 2 days. All in all, very happy with Amazon Renewed Store. Read more
As mentioned in the title, the unit works great, I happen to be using it with an iPhone, so I am missing out on some functionality, but not a lot compared to the newer units where much more of the functionality is lost if using an iPhone, which is why I bought this older model. My biggest issue with this unit is the battery life is somewhat limiting, I usually get a day and a half out of it at most. Obviously, you can go into battery saver mode and get more life out of it, but that kind of defeats the purpose, so having to carry an additional table on an overnight trip is kind of a pain Read more
Amazing product with a great value it looks and functions good as new with no defects at all I love this product and value it looks and works great Read more
I wanted to try out an older watch before purchasing a new model. Out of the box this one was dead and needed a charge. The charger that came in the box did not end up working and was dead on arrival, I had to use a different wireless charger. The band is very cheap and will not bend past the angle shown in the second picture. It will not fit a wrist. The band also came missing pins as shown in the first picture. I was able to borrow a band from a friend but if you purchase this I would definitely order a band just in case. So far I am happy with the watch itself now that I have a working charger and band. The features are nice definitely going to be purchasing a newer version when it comes out. Read more


The media could not be loaded. I’m charging it now I just received it from the post office But I went through some of the apps and I put a new face on it before I started charging it connectivity was very easy charging seems like it’s gonna work I’m not gonna know how long the battery lasts until a couple days then I’ll come back and write another review Read more






This is the last galaxy watch that still work with iphone. It does not have the latest and greatest features of new smart watches but good enough for my use. Read more
