
SARO LIFESTYLE
SARO LIFESTYLE Flower Design Poly Filled Throw Pillow Violet 16
$32.00$37.70
About this item
- 100% Polyester
- Size: 16"x16"
- Solid on back
- Zipper closure
- Material: 100% polyester
- Care: spot clean
$32.00
Was $37.70Save $5.70
In Stock
Delivery — Estimated 3–5 business days · Final delivery speed and cost are confirmed at checkout
Easy Returns · 30-day window
This order is a gift
In Stock
Secure
Checkout
Free
Returns
30-Day
Guarantee
Secure checkoutAll transactions are SSL-encrypted. Your payment info is never stored.
Free returnsReturn or replace within 30 days
Fast deliveryOrders ship within 1 business day and arrive in 4–8 days.
Buyer protectionIf your order arrives damaged or doesn't show up, we'll make it right.
24/7 supportOur team is here to help. Reach us anytime by email or chat.
Ships fromOur Warehouse
Returns
Easy Returns30-day return window
PaymentsSecure transaction
Currently unavailable
Easy Returns · 30-day window
Product details
| Fill Material | Polyester |
|---|---|
| Pillow Type | Throw Pillow |
| Color | Violet |
| Size | 16" |
| Brand | SARO LIFESTYLE |
Technical specifications
| fill_material | Polyester |
|---|---|
| pillow_type | Throw Pillow |
| color | Violet |
| size | 16" |
| brand | SARO LIFESTYLE |
| shape | Round |
| special_feature | Protable |
| cover_material | Polyester |
| pattern | Floral, Plain |
| number_of_items | 1 |
| product_dimensions | 16"L x 16"W |
| product_care_instructions | Machine Wash |
| style | Saro Lifestyle Flower Design Poly Filled Throw Pillow, Violet, 16" |
| item_firmness_description | Plush |
| theme | Shabby Chic |
| item_weight | 1.15 pounds |
| model_name | Felt Collection |
| unit_count | 1.0 Count |
| fabric_type | 100% Polyester |
| item_thickness | 2.75 Inches |
| upc | 789323415677 |
| department | Decorative Pillows, Inserts & Covers |
| manufacturer | Saro |
| item_model_number | FT095.V16R |
| best_sellers_rank | #5,860,456 in Home & Kitchen ( See Top 100 in Home & Kitchen ) #34,647 in Throw Pillows |
| refill | Polyester |
| number_of_pieces | 1 |
| batteries_required | No |
Ask about this product
From the brand






Product videos
Product video 1
Customer reviews
4.2
Customer reviews
Customers say
Customer summary is not available yet.
No reviews yet for this product.
Recently Viewed