
Seagate
Seagate IronWolf Pro 6 TB Enterprise NAS Internal HDD CMR 3 5 Inch SATA 6 Gb s 7
$167.99
About this item
- Seagate IronWolf Pro ST6000NT001 internal hard drive 3.5" 6000 GB
$167.99
Currently unavailable
Secure
Checkout
Free
Returns
30-Day
Guarantee
Secure checkoutAll transactions are SSL-encrypted. Your payment info is never stored.
Free returnsReturn or replace within 30 days
Fast deliveryOrders ship within 1 business day and arrive in 4–8 days.
Buyer protectionIf your order arrives damaged or doesn't show up, we'll make it right.
24/7 supportOur team is here to help. Reach us anytime by email or chat.
Ships fromOur Warehouse
Returns
Easy Returns30-day return window
PaymentsSecure transaction
Currently unavailable
Easy Returns · 30-day window
Product details
| Digital Storage Capacity | 6 TB |
|---|---|
| Hard Disk Interface | SATA 6 GB/s |
| Connectivity Technology | SATA |
| Brand | Seagate |
| Special Feature | Not_Performance_Used |
| Hard Disk Form Factor | 3.5 Inches |
| Hard Disk Description | Mechanical Hard Disk |
| Compatible Devices | Desktop |
| Installation Type | Internal Hard Drive |
| Color | Silver Red |
Technical specifications
| hard_drive | 6000 GB Mechanical Hard Disk |
|---|---|
| best_sellers_rank | #1,976 in Internal Hard Drives |
Ask about this product
Product videos
Product video 1
Customer reviews
4.812 ratings
Customer reviews
Customers say
Customer summary is not available yet.
No reviews yet for this product.
Recently Viewed