Light where needed
Versatile and well designed Read more
Departments

YELKO
In Stock
In Stock
| Brand | YELKO |
|---|---|
| Color | 11.8inch_1500mAh |
| Material | Aluminum |
| Style | Art Deco |
| Light fixture form | Wall |
| brand | YELKO |
|---|---|
| color | 11.8inch_1500mAh |
| material | Aluminum |
| style | Art Deco |
| light_fixture_form | Wall |
| room_type | Bathroom, Bedroom, Home Office, Living Room, Storage Room |
| product_dimensions | 1.73"L x 11.8"W x 0.51"H |
| specific_uses_for_product | Balcony, Cabinet, Garage, Home, Pathway |
| indooroutdoor_usage | Indoor, Outdoor |
| power_source | Battery Powered |
| installation_type | CounterTop |
| special_feature | Adjustable Color Temperature, Color Changing, Dimmable, Motion Sensor, Portable |
| control_method | Touch |
| light_source_type | LED |
| finish_type | Polished |
| shade_material | Plastic |
| number_of_light_sources | 110 |
| voltage | 3.7 Volts |
| theme | Fantasy |
| light_color | White (Adjustable) |
| shape | Rectangular |
| included_components | Buid-In Battery, Instruction Manual, Iron Sheet*4, Under Cabinet Lights*1 |
| warranty_type | 1 Year Waranty |
| lighting_method | Adjustable |
| specification_met | CE, Energy Star, FCC, RoHS, UKCA |
| number_of_items | 1 |
| wattage | 1.65 watts |
| controller_type | Push Button |
| switch_type | Touch |
| unit_count | 1.0 Count |
| water_resistance_level | Not Water Resistant |
| brightness | 320 Lumen |
| efficiency | 194.55 lumens per watt |
| mounting_type | Wall Mount |
| shade_color | Black |
| fixture_type | Non Removable |
| assembly_required | No |
| manufacturer | Shenzhen Yelko Technology Co.,Ltd |
| color_temperature | 3000 Kelvin |
| size | 11.8inch_1500mAh |
| light_output_maximum | 320 Lumens |
| recommended_uses_for_product | Under Cabinet Lights Motion Sensor Rechargeable |
| model_name | YK06_1530_1 |
| part_number | YK06_1530_1 |
| item_weight | 6.7 ounces |
| item_model_number | YK06_1530_1 |
| batteries | 1 Lithium Polymer batteries required. (included) |
| finish_types | Polished |
| special_features | Adjustable Color Temperature, Color Changing, Dimmable, Motion Sensor, Portable |
| batteries_included | Yes |
| batteries_required | Yes |
| best_sellers_rank | #338,132 in Tools & Home Improvement ( See Top 100 in Tools & Home Improvement ) #1,359 in Under-Counter Light Fixtures |
| date_first_available | June 12, 2024 |





Product video 1
Customers say
Customers find the under cabinet light works great.
Versatile and well designed Read more
This thing does exactly what it says it will. Puts out a ton of light. Very easy to turn on and off by feel (without having to look at it) or just leave it on motion sensor. The only drawback is that (at least in my instance) I really needed a plug-in, not rechargeable, so I bought a USB wall charger, and I just leave it plugged in. Read more
***EDIT: After testing out a lot of similarly priced lights, I've come back to increase my rating of this product by one star. I didn't realize at the time how terrible the competition was. The mere fact that this is a decent light in this price range with good controls, bright output and good battery life makes it the only light in this category worth anything, so it automatically gets 5 stars. If you're interested in a quality light, get this one and stop looking. The other options are terrible. ***original review: A bright and clean light. Super easy to mount, much better than some other models by different brands. It arrived fully charged, and I've been using it for days now, without seeing a change in the battery indicator. I put this in an open (no door) closet and had to really put it out of the way to keep it from activating. I eventually found a spot, where it can't see me until I'm fully in the closet. I like all the settings being easily available. The neutral white is good, but I think the cool white and warm white are way too cool and warm. They're basically pastel blue and orange. I edited this review to include a picture of it compared to a different brand. You can see this one puts out way more light. Read more

If you want something that will work great for 2 weeks, then buy this . I was very pleased at this items helpfulness and ease of attaching . However, the battery does not charge up much even after charging all day . I’m sick of charging it and now the window closed on returning it. I wish Amazon gave you enough time to test their items they sale. Walmart is much better with 90 days return policy. Read more
The motion sensor works surprisingly well in my opinion—but the battery does not last very long and it takes forever to charge. Also it does this annoying flickering whenever the battery starts to go instead of just turning off Read more
I am so over buying batteries and this is a perfect rechargeable light. The charge lasts a long time, even in our busy areas. Placed one in our dark bathroom area and was so happy with it I had to buy another for over the wash/dryer. I’m going to switch out some battery led lights in our RV with these too. The lights are easy to take off the magnets to recharge and hold securely when in place. The motion sensor is great feature and makes life easier and safer. Read more
Love these lights…under the cabinet for the coffee maker, under the kitchen sink cabinet & the pantry ….easy to charge & long lasting. What a difference! Read more
The charger they sent was so small never knew it was even in the box! So ordered it separately thinking there was no cable or charger!Should have stated in advertising it the cable was only 4-5 in long , which means you’d have to take whole light fixture down to charge it! Read more