Good helmet
Perfect entry-level welding helmet for home use. Works great. Would recommend. Great price. Read more
Departments

YESWELDER
In Stock
In Stock
| Brand | YESWELDER |
|---|---|
| Size | 3.64 x 1.67" |
| Style | LYG-L600A |
| Color | black |
| Item Weight | 1 Pounds |
| brand | YESWELDER |
|---|---|
| size | 3.64 x 1.67" |
| style | LYG-L600A |
| color | black |
| item_weight | 1 pounds |
| material | ABS&PP |
| closure_type | Headgear |
| number_of_items | 1 |
| manufacturer | YESWELDER |
| model_name | true |
| upc | 768563619779 |
| part_number | LYGL500A |
| product_dimensions | 1 x 1 x 1 inches |
| item_model_number | LYGL600A |
| batteries | 1 C batteries required. (included) |
| pattern | LYG-L500A |
| item_package_quantity | 1 |
| number_of_pieces | 1 |
| special_features | Adjustable |
| included_components | Inner replacement lens *1, Outer replacement lens *2, Welding helmet *1 |
| batteries_included | Yes |
| batteries_required | Yes |
| battery_cell_type | Lithium Ion |
| best_sellers_rank | #1,147 in Tools & Home Improvement ( See Top 100 in Tools & Home Improvement ) #1 in Welding Helmets |
| date_first_available | May 6, 2019 |












Product video 1
Customers say
Customers find the welding helmet works well and appreciate its quality, comfort, and lightweight design.
Perfect entry-level welding helmet for home use. Works great. Would recommend. Great price. Read more
The media could not be loaded. This helmet worked excellent right out of the box. I say that because I am new to welding, and took the helmet out of the box, and didn't even bother to look at any settings, and started welding and it still worked great. As I continued welding, I was thinking that it'd be great to be able to see a bit better. That's when I realized, that the adjustment knob was at the highest setting so I turned it down a bit and was able to see even better. On to the functionality of the helmet. My biggest question before buying it was how do I turn it on? I know it says "auto darkening" but was curious if there was a button or switch to flip, but you don't have to do anything, it really is automatic. It does a fantastic job of dulling out light as you can see in the video. I've already started adding some soft modifications to it like a headlamp to help with seeing where I am welding and adding a cheater lens as well. Overall, the price is excellent, the helmet offers excellent protection, easy to use, and works great. I couldn't be happier with this purchase. Read more

First I want to say that I am relatively unexperienced in the world of welding. I am not sure if there are safety standards with welding helmets the way that motorcycle helmets are tested for specific crash-test traits. This welding helmet has been fantastic. The auto-darkening feature is GAME CHANGING. I personally like to weld on a bench with other PPE on (turtleneck, apron, etc) so I don't rely on this for anything other than eye protection. Part of that is a general tendency towards safety, and part of that is that I would describe this as flimsy. The mechanism to keep it up over your head instead of in front of your face is a bit tricky/doesn't always hold it too well. The adjustment works well, though. The helmet has a lot of scratches on it after a few months of use. I would not trust this to protect me from large debris, but small beads of molten metal spraying off a messy weld won't be a problem. Read more
I picked up the YESWELDER Auto Darkening Welding Helmet and it’s been awesome for my needs. As a DIY welder who doesn’t weld every day, I still wanted the convenience of an auto-darkening lens without spending a fortune, and this helmet delivers. It reacts quickly, the visibility is great, and it’s comfortable to wear for longer projects. The viewing area is large enough to see what you’re doing clearly, and the controls are simple to adjust. I’ve used it on a few small fabrication and repair jobs, and it’s worked flawlessly every time. For someone who welds occasionally but still wants pro-level features, this helmet is a great value. Definitely worth it for any weekend welder or home fabricator. Read more
Very good helmet for a good price. Works great for me. Very happy with this purchase. Read more
Was pretty easy to use and get working. It has a adjustable brightness setting. It provides good protection from the light as it can block the light pretty well. Good for welding. Read more
Really nice high quality at a fair price. Great features like adjustable recovery delay, off/on switch accessible from the outside of the helmet. Fast dimming, clear instructions in plain English, and clear vision in transparent mode. It stays on my head securely with great adjustability. It’s comfortable and light weight. I bought it for my son, but it’s so much better than the one I own, I’m going to replace mine with one of these. Read more
good for one time job, id suggest getting a more quality helmet if you plan to do this for a career or living.... but does everything i needing it for and no problems! Read more