Love these rugs
These rugs are fantastic! Love the look and they are super soft. Read more
Departments

Yimobra
In Stock
In Stock
| Brand | Yimobra |
|---|---|
| Size | 24"x17" + 24"x20" + 30"x20" |
| Material | Chenille |
| Weave Type | Machine Made |
| Pile Height | High Pile |
| brand | Yimobra |
|---|---|
| size | 24"x17" + 24"x20" + 30"x20" |
| material | Chenille |
| weave_type | Machine Made |
| pile_height | High Pile |
| construction_type | Machine Made |
| back_material_type | Hot Melt Adhesive |
| color | Light Brown |
| indooroutdoor_usage | Indoor |
| is_stain_resistant | No |
| pattern | Textured |
| shape | Rectangular |
| product_dimensions | 32"L x 20"W |
| rug_form_type | Bath Mat |
| number_of_pieces | 3 |
| material_feature | High Absorbency & Quick-Dry |
| item_weight | 3.43 pounds |
| manufacturer | Yimobra |
| best_sellers_rank | #42,617 in Home & Kitchen ( See Top 100 in Home & Kitchen ) #246 in Bath Rugs |
| date_first_available | August 9, 2024 |









Product video 1
Customers say
Customers find the bathroom rug set soft, fluffy, and highly absorbent, with excellent quality and true grey color.
These rugs are fantastic! Love the look and they are super soft. Read more
Soft and absorbent great color and size. Backing is much better that the last set of bath carpets we had. Read more
The media could not be loaded. Wow! These rugs feel so cushy on your feet. Absorbs water well. Love the rug backing, soft and bends, but keeps its grip better than those rubber coated backs that crack and crumble as they get older. Not sure about vacuuming it, probably best to shake outdoors & put in washer/dryer as needed. No funny smells with these. I purchased the (3) packet in gray - smallest sizes. Fits good with our bathroom layout. Lightweight so should be easy to wash at home. Recommend! Read more
Good quality and super soft. The color was a little lighter than I expected. Read more
Love the bathroom rugs , great quality Read more
Nice feel on your feet. Perfect fit for our needs. Stays in place nicely. Would recommend. Read more
As others have mentioned, the toilet mat isn’t cut straight, and it looks crappy against the straight lines of my tile. I’m really getting tired of poor quality items. I’m only keeping these because they do feel nice, the bathroom I’m using them in isn’t for guests, and if I sent them back they would be wasted since used mats can’t be resold. Read more

These are beautiful, lush bathmats for your bathroom. They are highly absorbent, feel great under your feet, and are easy to clean and dry in a standard washer/dryer. They have lots of great colors. I am really happy with this purchase. Read more