Excellent quality and great value!
The rugs arrived vacuum sealed and fluffed right up after I opened the package. Color is as expected. Plush look and feel. Highly recommend! Read more
Departments

Yimobra
In Stock
In Stock
| Brand | Yimobra |
|---|---|
| Size | 17" x 24" |
| Material | Microfiber |
| Weave Type | Machine Made |
| Item Weight | 1 Pounds |
| brand | Yimobra |
|---|---|
| size | 17" x 24" |
| material | Microfiber |
| weave_type | Machine Made |
| item_weight | 1 pounds |
| pile_height | High Pile |
| construction_type | Machine Made |
| back_material_type | Thermoplastic Rubber (TPR) |
| color | Light Gray and White |
| indooroutdoor_usage | Indoor |
| theme | Clouds |
| is_stain_resistant | Yes |
| product_care_instructions | Machine Wash |
| pattern | Solid |
| special_feature | Fluffy, Non Slip, Quick Dry, Washable |
| room_type | Bathroom, Bedroom, Laundry Room, Living Room |
| rug_form_type | Bath Mat |
| style | Shaggy |
| number_of_pieces | 1 |
| item_thickness | 2 Centimeters |
| global_trade_identification_number | 06221243335115 |
| product_dimensions | 24 x 17 x 0.79 inches |
| manufacturer | Yimobra |
| best_sellers_rank | #469 in Home & Kitchen ( See Top 100 in Home & Kitchen ) #11 in Bath Rugs |
| fabric_type | Microfiber |
| assembly_required | No |
| batteries_required | No |












Product video 1
Customers say
Customers find the bathroom rug soft and comfortable under their feet, with a thick rubber backing that grips the floor well.
The rugs arrived vacuum sealed and fluffed right up after I opened the package. Color is as expected. Plush look and feel. Highly recommend! Read more
Extremely nice rugs. I've been buying rugs for our bathrooms for years now. I've been to home goods, Ross, Macy's, and target and spent upwards of $80 on rugs to never find a plush, pretty, durable rub that feels good on your feet and looks good. These are it! Just ordered 2 more for my upstairs bathroom. Let's go!!! Read more
Love the color, non slip backing, and SO SOFT to step on. Read more
I am so happy with these bathroom rugs. I have 2 sets now. They are extremely well made, thick , soft & look expensive. There are so many colors also to choose from. Read more
These are super plush, full and good quality. The only negative is that they are vacuum packed so hard in the package that it’s very difficult to get the rugs to lay flat. I’ve had mine for a week and they are not laying down all the way yet. I’m hoping over time they will. Read more
I bought this for the threshold to our bedroom and the carpet near the bathroom which gets heavy traffic. It doesn’t totally look like a bathroom rug, so it looks really nice for what our purpose is. Nice and plush, as well as soft on the feet. It will arrive wrinkled from being folded up, but the wrinkles disappeared after a couple of days. Very happy! Read more
Loved the color and how fluffy it is. Great price. Easy to wash. I hate rugs the have the fluff inside and gets all clumped together after washing. Read more
I ordered 4 of them, each one is fluffy, good quality, looks nice, and washing them was a breeze. Would absolutely recommend ! Read more
