Cute plush bath mat
Super plush bath mat. Looks cute in my black and white themed bathroom. Absorbs water well and stays in one spot on the floor. Does exactly what it’s supposed to do. Read more
Departments

UNIBATH
In Stock
In Stock
| Brand | UNIBATH |
|---|---|
| Size | 1'9" x 2'1" (Rectangular) |
| Material | Microfiber |
| Weave Type | Tufted |
| Item Weight | 1.17 Pounds |
| brand | UNIBATH |
|---|---|
| size | 1'9" x 2'1" (Rectangular) |
| material | Microfiber |
| weave_type | Tufted |
| item_weight | 1.17 pounds |
| pile_height | High Pile |
| construction_type | Machine Made |
| back_material_type | Thermoplastic Rubber (TPR) |
| color | Black and White |
| indooroutdoor_usage | Indoor |
| theme | Character, Fun |
| is_stain_resistant | Yes |
| product_care_instructions | Machine Wash |
| pattern | Letter Print |
| shape | Rectangular |
| special_feature | Absorbent, Fade Resistant, Fluffy, Non Slip, Washable |
| room_type | Bathroom, Bedroom, Kitchen, Laundry Room, Living Room |
| product_dimensions | 25"L x 21"W |
| rug_form_type | Bath Mat |
| style | Modern |
| number_of_pieces | 1 |
| material_feature | Soft, Absorbent, Non-Slip, Fade Resistant |
| number_of_packs | 1 |
| manufacturer | UNIBATH |
| best_sellers_rank | #121,362 in Home & Kitchen ( See Top 100 in Home & Kitchen ) #574 in Bath Rugs |
| date_first_available | May 17, 2023 |












Product video 1
Customers say
Customers find the bath mat adds charm to their bathrooms and appreciate its softness, quality, and color.
Super plush bath mat. Looks cute in my black and white themed bathroom. Absorbs water well and stays in one spot on the floor. Does exactly what it’s supposed to do. Read more
The media could not be loaded. Soft, cute, perfect size. Looks exactly as pictured. Don’t hesitate to buy! Read more

Super cute in my half bath is very lightweight. Doesn’t have a weird plastic smell and functions as needed. I feel like this color was true to the photos and this was a great value. I have not had a chance to wash it yet, but looking at the backing, it does appear to be machine washable. Read more
This rug is super cute and fluffy, will add a picture later. Read more
Looked just like the photo. Had to wash often though because it holds water and starts to get mildew. Washed is multiple times and still held up very well so it was durable. Soft and slip resistant too! Read more
I’ve been eyeing this rug for awhile and it’s so cute! Perfect for my bathroom. Read more

Great quality and rich color Read more
Love the look and good quality. It was just what I was looking for Read more