Cute and soft rugs
Love these rugs. Soft and great size. Read more
Departments

Urtlmaji
In Stock
In Stock
| Brand | Urtlmaji |
|---|---|
| Size | 1'9" x 2'1" (Irregular) |
| Material | Microfiber |
| Weave Type | Tufted |
| Item Weight | 1.1 Pounds |
| brand | Urtlmaji |
|---|---|
| size | 1'9" x 2'1" (Irregular) |
| material | Microfiber |
| weave_type | Tufted |
| item_weight | 1.1 pounds |
| pile_height | High Pile |
| construction_type | Machine Made |
| back_material_type | Rubber |
| color | Black |
| indooroutdoor_usage | Indoor |
| theme | Fun |
| is_stain_resistant | No |
| product_care_instructions | Machine Wash |
| pattern | Letter Print |
| shape | Irregular |
| special_feature | Fluffy, Machine wash, Non Slip, absorption |
| room_type | Bathroom, Bedroom, Kitchen, Laundry Room, Living Room |
| product_dimensions | 25"L x 21"W |
| rug_form_type | Bath Mat |
| style | Minimalist |
| number_of_pieces | 1 |
| item_thickness | 0.6 Inches |
| material_feature | Soft, Absorbent, Fluffy |
| number_of_packs | 1 |
| recommended_uses_for_product | Bathroom, Bedroom, Kitchen, Laundry Room, Living Room, Doormat, Gifting |
| manufacturer | Urtlmaji |
| best_sellers_rank | #91,608 in Home & Kitchen ( See Top 100 in Home & Kitchen ) #457 in Bath Rugs |
| date_first_available | May 28, 2023 |












Product video 1
Customers say
Customers find the bathroom rug looks nice, with one noting its 70's vibe, and appreciate its great quality and soft, fluffy texture. Customers like how it adds value to their space, with one mentioning it's a perfect addition to their half bath.
Love these rugs. Soft and great size. Read more
Was worried about getting a cheap version but it looks great and is nice and fluffy. Feels great to step on. My daughter (pictured) loves it too! Read more


Got this as a gift for a new apartment. It was the best addition for the look they were going for. Read more
Very fluffy, great quality. Cat approved Read more

It’s so cute. Read more

The media could not be loaded. Quality and product is good, looks very good in front of a mirror Read more
My son wanted this for his room. He put it in front of his floor length mirror. It adds a little bit of extra to the room and provides a touch of confidence and a reminder that he looks good! I would recommend this for teens in general who are looking to spruce up their room! Read more
This bathroom rug is so cute. I love it! I got the pink color with hot pink/fuchsia color, and it looks great in my bathroom. I’ve had it for over a year and it’s held up really well. When it first arrived, I had to weigh it down for a few hours to smooth out some wrinkles, but that’s pretty normal with packaged rugs. It grips the floor well, feels nice underfoot after showers, and washes well in the washing machine without any issues. Also, the photo doesn’t do it justice. The colors are brighter and really pop more in person! Read more
