★★★★★
Very practical.
Diliannys perez—August 20, 2025
Super easy to install and very good for small spaces to put objects on top and very pretty Read more
Departments

YTSAHSTT
In Stock
In Stock
| Material | Rustproof Zinc Alloy Bracket, Tempered Glass |
|---|---|
| Mounting Type | Corner Mount |
| Room Type | Bathroom, Bedroom, Classroom, Kitchen |
| Shelf Type | Corner Shelf |
| Number of Shelves | 2 |
| Special Feature | 8mm Thickness, Corner Design, Tempered Glass Construction |
| Product Dimensions | 11"D x 11"W x 0.34"H |
| Shape | Fanshaped |
| Style | Modern |
| Finish Type | Glass |
| room_type | Bathroom, Bedroom, Classroom, Kitchen |
|---|---|
| number_of_shelves | 2 |
| special_feature | 8mm Thickness, Corner Design, Tempered Glass Construction |
| product_dimensions | 11"D x 11"W x 0.34"H |
| style | Modern |
| finish_type | Glass |
| brand | YTSAHSTT |
| size | 10" x 10" x 5/16" |
| weight_limit | 20 Pounds |
| assembly_required | Yes |
| recommended_uses_for_product | Shower |
| number_of_items | 2 |
| manufacturer | YTSAHSTT |
| included_components | Glass Shelf, Mounting Hardware |
| model_name | LFL-CJ01 |
| item_weight | 4 pounds |
| furniture_finish | Glass, Zinc Alloy |
| installation_type | Drill Install |
| weight_capacity | Maximum weight: 20 Pounds |
| specific_uses_for_product | Bathroom Storage, Shower Organization |
| unit_count | 2.0 Count |
| product_name | Shower Shelf |
| shelf_thickness | 8 Millimeters |
| shelf_bracket_shape | Curved |
| color | Transparent-fba |
| assembly_instructions_description | This shelf glass set consists of two pieces of high-strength glass and six zinc alloy brackets. The glass is in the shape of a right-angle fan, suitable for use in 90° right-angled corners. The six rust-proof zinc alloy brackets are installed by punching, which is more stable than gluing, and has a maximum load-bearing capacity of 20lbs. |
| item_model_number | LFL-CJ01 |
| finish | Glass |
| maximum_weight_capacity | 20 Pounds |
| special_features | 8mm Thickness, Corner Design, Tempered Glass Construction |
| batteries_included | No |
| batteries_required | No |
| best_sellers_rank | #1,637,962 in Home & Kitchen ( See Top 100 in Home & Kitchen ) #2,361 in Shower Caddies |
| date_first_available | January 18, 2025 |












Product video 1
Super easy to install and very good for small spaces to put objects on top and very pretty Read more
Everthing is excellent except for the screws they pushed into. Read more
I have a glass sliding door shower, and this Glass Corner Shower Shelf fits right in. It's beautiful and very elegant. Read more
I love that the tempered glass is safe for my family, and the rustproof brackets are sturdy. Read more