
Generic
Yuchen Carpet Handmade Rug 6 5x10 Blue Geometric Hand Knotted Silk Rugs for Living Room
$6199.00
About this item
- Get Your Royal Handmade Rug from Yuchen Rug Manufacture! Yuchen Carpet specialise in hand knotted rug with silk.
- Handmade of Serapi carpets, The distinctive style, large-scale designs, and beautiful colors of the Serapi carpets is made of silk.The silk threads are spun to a fineness that allows the weaver to pay attention to the tiniest of details in the design.This gives this vintage silk rug a level of complexity that would not be possible had it been woven using wool or cotton.
- Approx. 576 knots per square inch, A Handmade Serapi Carpet is becoming more difficult to find. It is a versatile piece that could easily blend in with modern color palettes.It would also be the perfect antique rug for a Boho chic room where it will add a vibrant color. The silk carpet be the perfect way to define a contemporary space.
- 6.5ft x 10ft Silk Rug--Taken 8-9 months to weave this exceptional rug by our talented artisans.It is extremely hard to produce a second piece. Unique handmade silk rug give your a special sense
- Size: 6.5ft x 10ft ( 198cm x 304cm ), The abstract symbols and motifs of the rug give it an exotic and feel. Beautiful florals and leaves symbolize growth and abundance, contributing to the energetic and lively feel of the rug.
- If you appreciate the quality of finely handmade rugs and are looking for a luxurious rug for your home, this Silk Rug will be hard to beat.
$6199.00
In Stock
Delivery — Estimated 3–5 business days · Final delivery speed and cost are confirmed at checkout
Easy Returns · 30-day window
This order is a gift
In Stock
Secure
Checkout
Free
Returns
30-Day
Guarantee
Secure checkoutAll transactions are SSL-encrypted. Your payment info is never stored.
Free returnsReturn or replace within 30 days
Fast deliveryOrders ship within 1 business day and arrive in 4–8 days.
Buyer protectionIf your order arrives damaged or doesn't show up, we'll make it right.
24/7 supportOur team is here to help. Reach us anytime by email or chat.
Ships fromOur Warehouse
Sold byYuchencarpet
Returns
Easy Returns30-day return window
PaymentsSecure transaction
Currently unavailable
Easy Returns · 30-day window
Product details
| Brand | Generic |
|---|---|
| Size | 6.5ft x 10ft ( 198cm x 304cm ) |
| Material | Silk |
| Weave Type | Hand Made |
| Item Weight | 18 Kilograms |
Technical specifications
| brand | Generic |
|---|---|
| size | 6.5ft x 10ft ( 198cm x 304cm ) |
| material | Silk |
| weave_type | Hand Made |
| item_weight | 39.6 pounds |
| pile_height | Low Pile |
| construction_type | Handmade |
| back_material_type | silk |
| color | Blue,red,multi |
| theme | Space |
| pattern | Paisley |
| shape | Rectangular |
| special_feature | Lined |
| room_type | Living Room |
| product_dimensions | 120"L x 78"W |
| rug_form_type | Area Rug |
| style | Geometric |
| model_name | YC-YL0205A |
| upc | 822536699288 |
| manufacturer | Yuchen Silk Rug Manufacture .Co.Ltd |
| item_model_number | YC-YL0205A |
| date_first_available | April 8, 2025 |
Ask about this product
Customer reviews
5.0
Customer reviews
Customers say
Customer summary is not available yet.
No reviews yet for this product.
Recently Viewed