
Yuchen Rug
Yuchen Carpet Oriental Silk Rug 6 5x10 Beige Hand Woven Traditional Vintage Silk Area Rug for Living Room
$6299.00
About this item
- 1> Get Your Royal Handmade Carpet from Yuchen Rug Manufacture! Yuchen Rug specialise in hand knotted rug with silk.
- 2> Hand knotted Silk Carpet, with double knots, made in natural silk with top excellent fine quality.All Handmade Silk Rugs we carry is authentic, original, guaranteed one-off masterpiece which will live in your family for generations
- 3> Approx. 576 knots per square inch, A Handmade Silk Carpet is becoming more difficult to find. It is a versatile piece that could easily blend in with modern color palettes.It would also be the perfect antique rug for a Boho chic room where it will add a vibrant color. The silk carpet be the perfect way to define a contemporary space.
- 4> Size: 6.5ft x 10ft (198cm x 305cm), Taken 9-10 months to weave this exceptional rug by our talented artisans.The detail of this magnificent Silk Carpet creates a sense of elegance that makes it standout as a masterful work of textile art.It takes its place in collections as a unique piece that reflects the traditions and culture of a people who created it.
- 5> Beige Silk Rug - It is woven in Chinese silk which is the finest quality of silk and has produced in China.This opulent masterpiece is both enigmatic and cheerful in its artistic brilliance, and it is sure to add an unforgettable beauty to any interior design space.
- 6> If you appreciate the quality of finely handmade rugs and are looking for a luxurious rug for your home, this hand woven Silk Rug will be hard to beat.
$6299.00
In Stock
Delivery — Estimated 3–5 business days · Final delivery speed and cost are confirmed at checkout
Easy Returns · 30-day window
This order is a gift
In Stock
Secure
Checkout
Free
Returns
30-Day
Guarantee
Secure checkoutAll transactions are SSL-encrypted. Your payment info is never stored.
Free returnsReturn or replace within 30 days
Fast deliveryOrders ship within 1 business day and arrive in 4–8 days.
Buyer protectionIf your order arrives damaged or doesn't show up, we'll make it right.
24/7 supportOur team is here to help. Reach us anytime by email or chat.
Ships fromOur Warehouse
Sold byYuchencarpet
Returns
Easy Returns30-day return window
PaymentsSecure transaction
Currently unavailable
Easy Returns · 30-day window
Product details
| Brand | Yuchen Rug |
|---|---|
| Size | 6'6" x 10' (Rectangular) |
| Material | Silk |
| Weave Type | Hand Made |
| Item Weight | 48 Pounds |
Technical specifications
| brand | Yuchen Rug |
|---|---|
| size | 6'6" x 10' (Rectangular) |
| material | Silk |
| weave_type | Hand Made |
| item_weight | 48 pounds |
| pile_height | Low Pile |
| construction_type | Handmade |
| back_material_type | silk |
| color | Beige,multi |
| indooroutdoor_usage | Indoor |
| theme | Floral, Welcome |
| product_care_instructions | Dry Clean Only |
| pattern | Floral |
| shape | Rectangular |
| special_feature | Fade Resistant, Lightweight, Non Slip |
| room_type | Bedroom, Dining Room, Hallway, Home Office, Living Room |
| product_dimensions | 120"L x 78"W |
| rug_form_type | Area Rug |
| style | Art Deco,handcraft,Morden,Luxry,traditional,antique |
| number_of_pieces | 1 |
| item_thickness | 1 Inches |
| model_name | TJ487A |
| upc | 675039906991 |
| finish_type | Wood |
| manufacturer | Yuchen Silk Rug Manufacture .Co.Ltd |
| item_model_number | YC-TJ487A |
| date_first_available | October 8, 2023 |
Ask about this product
Customer reviews
5.0
Customer reviews
Customers say
Customer summary is not available yet.
No reviews yet for this product.
Recently Viewed