Pretty
I purchase the entire set, although it's beautiful the quality isn't so great. The sequence falls off easily and the shower curtain are very thin. Read more
Departments

Zahari Home
In Stock
In Stock
| Brand | Zahari Home |
|---|---|
| Size | 1'9" x 1'11" (Rectangular) |
| Material | Acrylic |
| Weave Type | Machine Made |
| Item Weight | 1.17 Pounds |
| brand | Zahari Home |
|---|---|
| size | 1'9" x 1'11" (Rectangular) |
| material | Acrylic |
| weave_type | Machine Made |
| item_weight | 1.17 pounds |
| pile_height | Medium Pile |
| construction_type | Machine Made |
| back_material_type | Acrylic |
| color | Silver |
| indooroutdoor_usage | Indoor |
| theme | Contemporary |
| is_stain_resistant | Yes |
| product_care_instructions | Machine Wash |
| pattern | Solid |
| shape | Rectangular |
| special_feature | Washable |
| room_type | Bathroom |
| product_dimensions | 23"L x 21"W |
| rug_form_type | Bath Mat |
| style | Contour |
| number_of_pieces | 1 |
| item_thickness | 0.5 Inches |
| material_feature | Durable and Soft |
| model_name | Sinatra |
| number_of_packs | 1 |
| upc | 810122830306 |
| manufacturer | Zahari Home |
| item_model_number | 830306 |
| best_sellers_rank | #198,512 in Home & Kitchen ( See Top 100 in Home & Kitchen ) #852 in Bath Rugs |
| date_first_available | November 15, 2022 |












Product video 1
Customers say
Customers find the bath rug pretty. However, the quality receives mixed feedback, with some finding it good while others say it's not quality. Moreover, the color also gets mixed reviews, with several customers noting that the rug isn't actually silver as advertised.
I purchase the entire set, although it's beautiful the quality isn't so great. The sequence falls off easily and the shower curtain are very thin. Read more
It looks nice and better than standing on cold hard tile. Stays in place well. Really soft. I’ve owned this bathroom set now for the last 13 years and matches well with my Navajo theme. This is the first time I’ve purchased this rug and wish I bought it 13 years ago. Read more
Nice color, a little bent in package thougj Read more
Love it stunning. Read more
It was the worst rug I ever bought it. It’s terrible. Read more
Nice looking, but low quality for the money. Read more
Highly recommend it actually fits great around my pedestal sink and I bought the bath rug too Read more
Pretty but you cannot wash it all the sequence will come off Read more