Great Cushions!
My chair cushions are excellent, the size was a perfect fit. Very comfortable and the bottom seat grip served my chairs and sitting great. The delivery was promptly on time. I rate this product highly satisfied! Read more

Departments

Zalvox
In Stock
In Stock
| Fill Material | Foam |
|---|---|
| Pillow Type | Furniture Cushion |
| Color | Black+ White |
| Size | 17“ x 17” x 1.6" |
| Brand | Zalvox |
| fill_material | Foam |
|---|---|
| pillow_type | Furniture Cushion |
| color | Black+ White |
| size | 17“ x 17” x 1.6" |
| brand | Zalvox |
| shape | Square |
| special_feature | Corded |
| cover_material | Polyester |
| pattern | Plaid |
| number_of_items | 1 |
| product_dimensions | 17"L x 17"W |
| product_care_instructions | Not removable, not machine washable., Please wash by hand in cold water and air dry. |
| style | Modern |
| indooroutdoor_usage | Indoor |
| recommended_uses_for_product | Dining room |
| item_firmness_description | Plush |
| theme | Patchwork |
| item_weight | 10.1 ounces |
| unit_count | 1.0 Count |
| fabric_type | Polyester |
| item_thickness | 1.6 Inches |
| pillowcase_length | 17 Inches |
| manufacturer | Zalvox |
| best_sellers_rank | #39,619 in Kitchen & Dining ( See Top 100 in Kitchen & Dining ) #129 in Chair Pads |
| date_first_available | January 4, 2024 |












Product video 1
Customers say
Customers find the chair cushion comfortable and of good quality, appreciating its color and appearance.
My chair cushions are excellent, the size was a perfect fit. Very comfortable and the bottom seat grip served my chairs and sitting great. The delivery was promptly on time. I rate this product highly satisfied! Read more

They are very good quality and perfect for comfort! The color matches great, light weight and does the job Read more
Pretty nice and soft. Will see about the durability.... Read more
I was a little concerned these cushions would be too thin and uncomfortable but they were neither! They are thinner than most cushions, but not uncomfortable. Do reommend! Read more
These look ok, but on the thin side. Not much cushion. Read more
My dog loves to sit in my computer chair and dig the seat. I folded a blanket for her to lay on in the chair but she destroyed it. I had to do something to save my chair and keep my sweet digging dog happy. This chair cushion was the answer. It has saved my chair and she is happy laying on the cushion. I am pleased with my purchase and I recommend this chair cushion. Read more
Great value for the money. Read more
Really good quality, ive replaced all 4 of my dining chair cushions with these. Very comfy and hold up well after washing them. They sometimes take a while to come in, I waited 2 weeks at the longest for one of them, so prepare for a possible long time to get them as opposed to Amazon's usual 2 day turn around Read more