Beautiful shower mat
Soft, vibrant, and absorbent! It's also thick so it provides some cushion as well. It's great quality and the pattern is just as pictured. Read more

Departments

ZebraSmile
In Stock
In Stock
| Brand | ZebraSmile |
|---|---|
| Size | 1'6" x 2'2" (Rectangular) |
| Material | Microfiber |
| Weave Type | Hand Made |
| Item Weight | 1.35 Pounds |
| brand | ZebraSmile |
|---|---|
| size | 1'6" x 2'2" (Rectangular) |
| material | Microfiber |
| weave_type | Hand Made |
| item_weight | 1.35 pounds |
| pile_height | 0.4 |
| construction_type | Handmade |
| back_material_type | Rubber |
| color | Leaves Sage |
| indooroutdoor_usage | Indoor |
| theme | Floral |
| is_stain_resistant | No |
| product_care_instructions | Machine Wash |
| pattern | Floral |
| shape | Rectangular |
| special_feature | Absorbent, Fluffy, Foldable, Non Slip, Washable |
| room_type | Bathroom, Bedroom, Entryway, Laundry Room, Living Room |
| product_dimensions | 25.5"L x 17.5"W |
| rug_form_type | Bath Mat |
| style | Modern |
| number_of_pieces | 1 |
| item_thickness | 0.6 Inches |
| material_feature | Soft and Non-Slip |
| model_name | DX-DD-yeyu-QWFY-Sage-4565 |
| number_of_packs | 1 |
| manufacturer | ZebraSmile |
| item_model_number | DX-DD-yeyu-QWFY-Sage-4565 |
| best_sellers_rank | #78,656 in Home & Kitchen ( See Top 100 in Home & Kitchen ) #399 in Bath Rugs |
| fabric_type | Microfiber |
| maximum_recommended_load | 1.4 Pounds |
| perfume | Unscented |
| assembly_required | No |
| batteries_required | No |






Product video 1
Customers say
Customers like the bathroom rug's appearance, quality, and softness, noting it's fluffy on feet and has vibrant colors.
Soft, vibrant, and absorbent! It's also thick so it provides some cushion as well. It's great quality and the pattern is just as pictured. Read more

Reading the reviews before purchasing, I noticed quite a few low rated ones, some stating along with photos that they were coming apart. The reviews seemed to be coming from the C color in particular. I liked the sage color and did not see any of these remarks on it, so I decided to purchase 3 of them in different sizes. I have used and washed them for a couple of months now and they still look new. No signs of the yarn coming out. I used a front loading washer and hung them to dry. They are also soft and the backing has kept the water off of my floor. Read more
Excellent color and quality. Only problem is...my cat loves to scratch it and is pulling out loops! Looks good even after that! Read more
Pretty rug, not the five star quality based on not being completely square. It did meet the pretty green and white colors I was going for and is very soft! Read more
Good quality, but starting to fray at the edges from machine washing. I have it in my office bathroom, unfortunately a lot of people wear shoes in there so it gets dirty fast, but it is machine washable. Read more
Looks great. Soft. Read more
Thick plush and great colors. Has held up well to vacuuming and a wash/dry. Read more
These are not much more than your basic bath mat. I expected more based on the description, which emphasizes that they're absorbent, soft, etc. as well as many of the reviews. They're not really anything special beyond the nice visual design, but I wanted a comfortable bath mat to stand on when I get ready in the morning every day, not just something that looks cute. The microfiber mats I have are way more soft and absorbent though not glitzy or pretty. I guess I will just have to use this one because I can't justify buying another mat but I would definitely not buy it again. Read more