Smallish but good quality
A little smaller than I imagined, but that’s on me for not checking the specs. Otherwise a very good bath bath mat Read more
Departments

LICOZYVE
In Stock
In Stock
| Brand | LICOZYVE |
|---|---|
| Size | 1'4" x 1'11" (Rectangular) |
| Material | Polyester |
| Weave Type | Pile Weave |
| Construction Type | Machine Made |
| brand | LICOZYVE |
|---|---|
| size | 1'4" x 1'11" (Rectangular) |
| material | Polyester |
| weave_type | Pile Weave |
| construction_type | Machine Made |
| color | Forest Green |
| indooroutdoor_usage | Both |
| is_stain_resistant | No |
| product_care_instructions | Machine Wash |
| shape | Rectangular |
| product_dimensions | 23.6"L x 15.7"W |
| rug_form_type | Bath Mat |
| style | Classic |
| number_of_pieces | 1 |
| material_feature | Super Absorbent, Anti-Slip, Durable |
| model_name | 001 |
| number_of_packs | 1 |
| item_weight | 1.06 pounds |
| manufacturer | LICOZYVE |
| item_model_number | 001 |
| best_sellers_rank | #693,856 in Home & Kitchen ( See Top 100 in Home & Kitchen ) #2,316 in Bath Rugs |
| date_first_available | August 29, 2025 |
Product video 1
A little smaller than I imagined, but that’s on me for not checking the specs. Otherwise a very good bath bath mat Read more
Plush and soft, this non-slip bath mat from LICOZYVE brand ("mat") has held up without issue. Washed mat as soon as I got it as well as once every week and this mat has held up without fading or damage. Very pleased by how well rug handled the wash machine i washed mat on DELICATE cycle, cold/cold water temp, using ALL detergent, NO BLEACH. Dryer - as per mats instructions, dryer on low/no heat so as not to damage rugs anti-slip underside layer. ANTI-SLIP: The anti-slip layer works very well. The rug's underside has a thin layer of rubber lining. The anti-slip is very effective because it covers the entire underside with a rubber layer rather than a few lines (see pic). The only downside is mat takes a long time to dry on its own after showering because of how thick the piling is. Either a quick toss in dryer or hanging up on towel rack after use is how I dry the rug quicker. Overall I think this is a very soft rug that is safe to use after showering their to its full rubber anti-slip lining. The rug has been washed 3 times so far and is holding up without any issues. I recommend this rug Read more

This bathmat is the softest mat that I've ever had on my bathroom. It is a normal bathmat size, and it is really absorbent. The rug does slide around so it's not non-slip but it was not a problem that made me think less of this mat. I was really impressed by how easy it was to clean. I just put it in the wash with other bulky items. Read more

Look, if you’re ordering a rug you should be checking the size before ordering. As long as you know this is the size you want, it’s a fun and nice little rug! I really like the nature colors and pattern, it’s soft under foot, and stays in place, pretty much everything you want in a bath mat. It fits great next to my bath tub in a small room with the tub/toilet together. I just wish they’d make it in a bigger size to get a matching set-one for the bath tub and one for in front of the sink. Read more


This bath mat is a perfect fit for the small space outside our standing shower. It’s thick, soft, and absorbent. I love the bright mix of blue and tan, which ties in with our neutral tile but still adds a pop of color. The texture feels plush underfoot, and it stays put thanks to the grippy backing. It also dries quickly and has retained its appearance after a few weeks of regular use. Overall, it feels like a small upgrade that makes the whole bathroom feel brighter and cozier. Read more


The design of this bath mat is SO cute and the super absorbent along with drying quickly. The only thing I have to say is that while it does its function and the quality is there. My mat still slips on the floor a bit when stepped on. Read more

This carpet has a soft and plush feel to it but isn't a super thick material. It is sufficient to place in small bathrooms or for a kid's bathroom. I am using this in a small bathroom against the tub. It does stay in place when getting in and out of the tub, which is great. The trim around the carpet is blue and well sewn in and made well. It does appear to be easy to clean. The weight of it isn't heavy but lighter than your usual carpets. The size I will say is a little smaller, but the measurements are clearly stated in the description. The plush material is super soft and comfortable to the touch. The material does not shed, and I have not noticed any strings coming undone from wear. I would definitely not use this outdoors. I have not tried to wash it in the washing machine but probably won't be doing that since it is recommended that you don't. The colors are rich, and I love how the layering of colors transitions into the other. For the size, I would probably select something with a different price point since this was on the smaller side. If you're looking for something smaller for a smaller area, then this would be a good selection. I like the material and the design, but this bath mat is not as thick as I would have liked it. I still thought it was a nice, soft bath mat but not something I would personally order again for my bathrooms. Mainly due to the size, but other than that, it is soft and plushy, so it really depends on what you're looking for. Read more



I absolutely love this new bath mat, it’s the perfect color match for my bathroom and a fantastic addition overall. It’s incredibly soft, highly absorbent, and feels luxurious underfoot. The backing is well-designed with a rubber grip, making it completely non-slip even when it's wet. My only dilemma? Deciding whether to place it in front of the shower or the sink! I started with it by the shower and was impressed by how well it soaked up water after I stepped out dripping wet: no puddles, no mess (the whole point of a bath mat, right?). But then I tried it in front of the sink and loved how plush it felt while I was getting ready and how nice it looked there. I might just need to buy a second one to resolve the issue. ;) Read more




