The perfect bath mat!
This may fits perfectly in our long bathtub it’s easy to clean and non slip. Just bought a second one! Read more
Departments

TEESHLY
In Stock
In Stock
| Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
|---|---|
| Color | Gray |
| Size | 40" x 16" (Rectangular) |
| Brand | TEESHLY |
| Item Weight | 1.85 Pounds |
| material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
|---|---|
| color | Gray |
| size | 40" x 16" (Rectangular) |
| brand | TEESHLY |
| item_weight | 1.85 pounds |
| shape | Rectangular |
| product_dimensions | 40"L x 16"W |
| manufacturer | TEESHLY |
| item_model_number | 10040 |
| best_sellers_rank | #848 in Home & Kitchen ( See Top 100 in Home & Kitchen ) #3 in Bathtub Mats |
| date_first_available | October 16, 2023 |












Product video 1
Customers say
Customers find the bathtub mat to be of good quality, with positive feedback about its fit, functionality, and value for money.
This may fits perfectly in our long bathtub it’s easy to clean and non slip. Just bought a second one! Read more
Was large enough I cut off a few inches on the back side. There is a cut out so it can fit around the drain, it attaches securely, and makes it easier to stand in the tub. The piece I cut off I attached to the side of the tub so my hand won't slip while standing up. Seems well made and works well. Read more
This doesn't slip at all. It's great. Read more
I was specifically looking for an extra-large mat to cover the entire bottom of our tub, and this one fits the bill perfectly. The 40-inch length is fantastic and provides wall-to-wall coverage, which gives me a lot more peace of mind. The suction cups on the bottom are no joke; once you press it down on a clean, wet surface, this mat does not move at all. The pebble design feels comfortable on my feet, and the drain holes work well, so I don't end up standing in a puddle. My only minor issue is that the top surface itself can feel a little slick when it gets covered in soapy water, so I still find myself being a bit cautious. It's not dangerously slippery, but it's not as grippy as I thought it might be. Also, there was a bit of a plastic smell right out of the package, but it went away after the first wash. Speaking of which, being able to toss it in the washing machine is a huge plus for keeping it clean. Overall, it's a solid mat that does its job well. Read more
This is a very good quality bathmat. It covers my entire bottom of our bathtub. It’s very thick and very well-made. It’s perfect for a nonslip surface in the tub. Read more
Fit perfect in my large shower/tub. Strong suction cups to keep it from sliding. Easy to rinse off after using and it’s comfortable to stand on while you shower. Read more
Let's start with positives: 1) the length fits our average size tub quite nicely, 2) the design of having holes on the surface makes it easy to lay *most* of the mat flat, and 3) one end of the mat has a curve to account for the drain. Now, for the less than positive side. The edge of the mat with the curve does not lay completely flat. It behaved that way when I opened the package. I assumed it would flatten out once it was in the tub and I stood on it. Well, the edge did lay flat when I stepped on it. But, it felt like it was slipping. Then, once out of the tub, the edge started curling up again. So far, this issue hasn't caused any problems but I'm going to be cautious with it moving forward. Read more
Love this! Much better price than even a TJ Maxx or Walmart! The quality and stability are great! Using in a shower for a 91 yr old and very confident that he will not slip. Easy to clean. I toss in the washer, inside of a pillow case and it comes out perfect. Would highly recommend! Read more