Excellent product
Love this bathtub may, fit perfectly in my bathtub. Doesn't weight at all even thou its thick. Once it stick to the bathtub is very secure. It is comfortable to walk on it. Read more
Departments

TEESHLY
In Stock
In Stock
| Material | Vinyl |
|---|---|
| Color | Clear Grey |
| Size | 39" x 16" (Rectangular) |
| Brand | TEESHLY |
| Shape | Rectangular |
| material | Vinyl |
|---|---|
| color | Clear Grey |
| size | 39" x 16" (Rectangular) |
| brand | TEESHLY |
| shape | Rectangular |
| product_dimensions | 39"L x 16"W |
| manufacturer | TEESHLY |
| upc | 779880405587 |
| item_weight | 1.72 pounds |
| item_model_number | 9939 |
| best_sellers_rank | #1,593 in Home & Kitchen ( See Top 100 in Home & Kitchen ) #4 in Bathtub Mats |
| date_first_available | May 11, 2019 |












Product video 1
Customers say
Customers find the bath mat well-made, easy to clean, and appreciate that it fits their tub well and works effectively in the shower.
Love this bathtub may, fit perfectly in my bathtub. Doesn't weight at all even thou its thick. Once it stick to the bathtub is very secure. It is comfortable to walk on it. Read more
Good quality, doesn’t curl up, sticks immediately with minimal effort, and has a nice length. It covers the majority of the tub perfectly. Read more
Just received my new bath mat and used it for the first time taking a shower in my tub. REALLY PLEASED!!! Absolutely no worry about slipping on this. As some other reviewers have said, it does have a not very pleasant odor, but not so bad as to lower my review stars. If you are concerned about slipping in the tub or shower, BUY THIS!!! Read more
So it does what its supposed to do. I rated this tough 4 stars, because.. it doesnt fully stick to the bottom of the shower, so you have to keep adjusting it, if it moves a bit. You have to remember to clean it every week or so because it gets dirty sort of quick. And when you step on it, your feet can literally feel the suction bubbles at the bottom of it and sometimes its a bit painful. Read more
I forgot to leave a review and I'm glad. I now realize how much I love this mat!! Its the perfect size for our tub. Its easy to clean, move around, and it looks nice. Very happy😊 Read more
Great thick, durable, nice weight, quality good, easy to clean. Read more
The media could not be loaded. This is a thick, sturdy and durable bathtub mat that fits the length of my tub. Functions great as the suction is really good on it, and the surface is cushiony and non slip. Width is good on this one also. I purchased the clear color and it’s almost invisible in the tub. I rinse it off after using and so far no mold or discoloration. Feels like it will last a long time. Very happy with purchase. Read more

I have been looking for a long mat for my tub/shower as the tub is old and not comfortable sitting in when taking a bath so I bought this mat which fits my tub from end to end. Suction is good to tub, size is perfect and it looks nice. Read more