Good quality.
Fluffy. Full. High pile. Warm in cold temps. Will buy again. Read more
Departments

UHOUSEST
In Stock
In Stock
| Brand | UHOUSEST |
|---|---|
| Size | 1'4" x 2'8" (Rectangular) |
| Material | Polyester |
| Weave Type | Machine Made |
| Item Weight | 0.5 Pounds |
| brand | UHOUSEST |
|---|---|
| size | 1'4" x 2'8" (Rectangular) |
| material | Polyester |
| weave_type | Machine Made |
| item_weight | 8 ounces |
| pile_height | Hight Pile |
| construction_type | Machine Made |
| back_material_type | Polyvinyl Chloride |
| color | Grey |
| indooroutdoor_usage | Both, Outdoor |
| is_stain_resistant | Yes |
| product_care_instructions | Machine Wash |
| pattern | Solid |
| shape | Rectangular |
| special_feature | Absorbent, Non Slip, Washable |
| room_type | Bathroom, Dining Room, Living Room |
| product_dimensions | 32"L x 16"W |
| rug_form_type | Bath Mat |
| style | Modern |
| number_of_pieces | 1 |
| item_thickness | 1.5 Inches |
| warranty_type | Lifetime |
| model_name | Bathroom Rugs Grey |
| manufacturer | Chenjindedian |
| item_model_number | Bathroom Rugs Grey |
| best_sellers_rank | #1,054,491 in Home & Kitchen ( See Top 100 in Home & Kitchen ) #3,240 in Bath Rugs |
| date_first_available | February 13, 2025 |





Product video 1
Customers say
Customers find the bathroom rug set to be of good quality and soft, with one mentioning it feels great under their feet.
Fluffy. Full. High pile. Warm in cold temps. Will buy again. Read more
Seems decent quality for a cheap bath mat. cute and soft, looks like the picture. Just don’t be stupid like me and order the cheapest well reviewed bath mat not realizing it’s kinda tiny. Overall I’m happy though Read more
Very nice, but the color was way off. Had to return it. It was suppose to be green, but it was definitely lime. Read more
Great value i Read more
So these carpets a very soft and feel great under your feet but because the air-sealed packaged it leaves the carpets creased even when laid flat. I put them in the washer thinking that would help but the corners ended up curling up and the creases were still there. The color and softness are ok though. Read more
First time I washed it in cold water, all the inside broke away and misdistribued inside the rug front and the rubber backing. It will not lay flat, and is now a fall hazard I do not recommend this product to anyone else. Please don’t buy it. Read more


Good product Read more
They fit well and go really good with my curtain. Read more