Love it!
Love love love it! Its so adorable and the purrfect size i actually ended up using it for a rug in front of our bedroom door so we dont track dirt into our room its so soft! Read more
Departments

NIGOWAYS
In Stock
In Stock
| Brand | NIGOWAYS |
|---|---|
| Size | 1'8" (Round) |
| Material | Polyester Blend |
| Weave Type | tufting |
| Item Weight | 9.76 ounces |
| brand | NIGOWAYS |
|---|---|
| size | 1'8" (Round) |
| material | Polyester Blend |
| weave_type | tufting |
| item_weight | 9.8 ounces |
| pile_height | Low Pile |
| construction_type | Machine Made |
| back_material_type | Rubber |
| color | Black Cat |
| indooroutdoor_usage | Indoor, Outdoor |
| theme | cat |
| is_stain_resistant | Yes |
| product_care_instructions | Machine Wash |
| pattern | CAT |
| shape | Round |
| special_feature | Non Slip |
| room_type | Bathroom |
| product_dimensions | 20"L x 22"W |
| rug_form_type | Bath Mat |
| style | Modern |
| number_of_pieces | 1 |
| animal_theme | Cat |
| model_name | LMNDDIAN-001 |
| upc | 739608136704 |
| manufacturer | NIGOWAYS |
| item_model_number | HMDT-1 |
| best_sellers_rank | #70,649 in Home & Kitchen ( See Top 100 in Home & Kitchen ) #372 in Bath Rugs |
| date_first_available | April 13, 2023 |












Product video 1
Customers say
Customers find the bathroom rug cute and appreciate its quality, softness, and fantastic size.
Love love love it! Its so adorable and the purrfect size i actually ended up using it for a rug in front of our bedroom door so we dont track dirt into our room its so soft! Read more
I love this rug! It's perfect for beside my bed so my feet don't instantly touch the cold hardwood floor in the morning. Plus it's unique look fits perfect with my black cat halloween themed decor that I have year round :) Read more
The rug is super cute! Super fun 🩵 I just wish they make the rug in different colors. Read more
Love it! Seems to be great quality. Cats love it too! Read more

Ok black cat owners and lovers this rug is ADORABLE and is exactly as pictured! It's fluffy and all the things you want in a rug...non slip backing...good quality yarn and stitching...vibrant solid colors. I took one star off because the yarns do pull/fall out a bit. I have not washed it yet and that could tighten them in maybe. It's not a huge issue but more of an FYI thing. That aside...I may just have to order the larger one so I have both...the cute factor is WORTH it. Read more
It’s a fantastic size and really cute. Soft and feels amazing when you walk on it. The colors are true. Read more
This bath rug is so cute. Very colorful, very well made, holds up to daily use. Did I mention how cute it is? Read more
Its so cute but a bad quality rug. I washed it once, and the backing is all ripped up and gross and it loses a ton of yarn and I have only had it for 6 weeks. Read more
