Obsessed with how cute this is
Super cute!! Small but exactly as labeled size wise. It’s very soft too. Looks like our kitty. Read more
Departments

NIGOWAYS
In Stock
In Stock
| Brand | NIGOWAYS |
|---|---|
| Size | 1'8" x 2' (Oval) |
| Material | tufted |
| Weave Type | Tufted |
| Item Weight | 2.4 ounces |
| brand | NIGOWAYS |
|---|---|
| size | 1'8" x 2' (Oval) |
| material | tufted |
| weave_type | Tufted |
| item_weight | 2.4 ounces |
| pile_height | High Pile |
| construction_type | Machine Made |
| back_material_type | Thermoplastic Rubber (TPR) |
| color | Blue |
| indooroutdoor_usage | Indoor |
| theme | Animals |
| is_stain_resistant | No |
| product_care_instructions | Dry Clean Only |
| pattern | Shark Cat Design |
| shape | Oval |
| special_feature | Absorbent |
| room_type | Bathroom |
| product_dimensions | 24"L x 20"W |
| rug_form_type | Bath Mat |
| style | Cute |
| material_feature | Plush, Absorbent, Non-Slip |
| model_name | KA-BATH RUG |
| number_of_packs | 1 |
| manufacturer | NIGOWAYS |
| item_model_number | KA-BATH RUG |
| best_sellers_rank | #176,649 in Home & Kitchen ( See Top 100 in Home & Kitchen ) #775 in Bath Rugs |
| date_first_available | March 11, 2025 |












Product video 1
Customers say
Customers find the bathroom rug cute and soft, with one mentioning it looks like their own cat.
Super cute!! Small but exactly as labeled size wise. It’s very soft too. Looks like our kitty. Read more
Cute rug. My daughter wanted a small rug for her closet. Not sure why but she loves sharks and cats so it was the perfect combo. Read more

Super cute rug! Fits the area in front of my shower perfectly. Very soft and dries quickly. Took a few minutes to come to full loft due to packaging, but a really great purchase Read more

I love it! Goes great in my tuxedo cat themed bathroom! Read more
Really cute. Granddaughter wanted for Christmas. Ordered the bigger size based on reviews saying it was small. It's still on the small size but she loved it. It's not very thick but the colors are bright and cute Read more
Soft,and durable Read more
Darling Tuxedo kitty mat, very well made and at a wonderful price. Read more
Great addition to my daughter’s dorm room bathroom. Vibrant colors and good quality. Read more