Buy it!
Super soft and good quality and size rug! Perfect for the hall half bath. Read more

Departments

TANVILL
Currently unavailable
| Brand | TANVILL |
|---|---|
| Size | 28"x33" |
| Material | Polyester |
| Weave Type | Tufting |
| Item Weight | 1.82 Pounds |
| brand | TANVILL |
|---|---|
| size | 28"x33" |
| material | Polyester |
| weave_type | Tufting |
| item_weight | 1.82 pounds |
| pile_height | Medium Pile |
| construction_type | Machine Made |
| back_material_type | Rubber |
| color | Red-black |
| indooroutdoor_usage | Indoor |
| theme | Halloween |
| is_stain_resistant | Yes |
| product_care_instructions | Machine Wash |
| pattern | Skull |
| shape | Heart Shape |
| special_feature | Non Slip |
| room_type | Bathroom |
| product_dimensions | 33"L x 28"W |
| rug_form_type | Bath Mat |
| style | Shag |
| number_of_pieces | 1 |
| embellishment | Skull Pattern |
| material_feature | Durable, Quick Drying, Easy to Clean |
| number_of_packs | 1 |
| manufacturer | TANVILL |
| best_sellers_rank | #281,063 in Home & Kitchen ( See Top 100 in Home & Kitchen ) #1,146 in Bath Rugs |
| date_first_available | January 22, 2024 |












Product video 1
Customers say
Customers find the bathroom rug to be of great quality and appreciate its vibrant colors, with one noting how the bold red background highlights the iconic Ghostface design. Customers praise its durability and consider it great Halloween bathroom decor.
Super soft and good quality and size rug! Perfect for the hall half bath. Read more

very good quality and nice size. i have it under my desk chair and the colors are so vibrant. Read more
Comfortable and looks exactly like the pictures. Have washed it a few times and so far it’s still holding up well Read more
Great quality Read more
I wasnt expecting much from a rug but this is really nice, high quality. The colors are deep and the image is sharp. I like that its not too plush since I'm using it in a bathroom. Its very soft and the bottom sticks well to the tile so no slipping and sliding with high traffic. I have washed it once and little to no fibers came out so its durable. I highly recommend and will be getting another for a gift. Read more
I recently purchased this ghost face heart-shaped bathroom rug, and it exceeded my expectations in every way! The design is charming and adds a unique, playful touch to my bathroom decor. The rug is incredibly soft and absorbent, making it both a functional and stylish addition to my space. The heart shape fits perfectly in front of my sink, and the ghost face pattern brings a fun, yet subtle, spooky vibe that I adore year-round. Overall, this rug has brightened up my bathroom, and I couldn't be happier with my purchase! Highly recommended! Read more
Beautiful rug, came exactly as described! Read more
This rug is exactly what I needed for my horror movie-themed bathroom! It's vibrant and so very soft. Not entirely slip-resistant (which is true: I have tile floors). However, I don't mind that aspect. Compared to other rugs I was looking at, this one was the cheapest, and you're actually getting a good deal. It's neither too thick nor too thin, but it absorbs water fairly well. I haven't had it long, but it seems like it will hold up well. Read more
