Looks & Feels Good
Looks nice, feels good on bare feet, stays put, washes well. Read more
Departments

TANVILL
In Stock
In Stock
| Brand | TANVILL |
|---|---|
| Size | 1'6" x 2' (Rectangular) |
| Material | TOP: 100% Polyester , BACKING: Thermoplastic Rubber |
| Weave Type | Machine Made |
| Item Weight | 1.1 Pounds |
| brand | TANVILL |
|---|---|
| size | 1'6" x 2' (Rectangular) |
| material | TOP: 100% Polyester , BACKING: Thermoplastic Rubber |
| weave_type | Machine Made |
| item_weight | 1.12 pounds |
| pile_height | High Pile |
| construction_type | Machine Made |
| back_material_type | Rubber |
| color | Blue |
| indooroutdoor_usage | Indoor |
| is_stain_resistant | Yes |
| product_care_instructions | Machine Wash |
| pattern | Striped |
| shape | Rectangular |
| special_feature | Absorbent, Fluffy, Non Slip, Quick Dry, Washable |
| room_type | Bathroom, Bedroom, Entryway, Hallway, Kitchen |
| product_dimensions | 24"L x 18"W |
| rug_form_type | Bath Mat |
| style | Modern |
| item_thickness | 0.6 Inches |
| material_feature | Soft Texture, Absorbent |
| number_of_packs | 1 |
| manufacturer | TANVILL |
| best_sellers_rank | #168,713 in Home & Kitchen ( See Top 100 in Home & Kitchen ) #749 in Bath Rugs |
| date_first_available | December 3, 2024 |












Product video 1
Customers say
Customers find the bathroom rug to be of good quality, soft on bare feet, and appreciate its nice appearance, color, and value for money.
Looks nice, feels good on bare feet, stays put, washes well. Read more
This bath rug is great and a decent price. Amazing neutral colors and so soft. The size is perfect for in front of the vanity and I bought a matching one for in front of the shower. Matches my bathroom perfectly. Read more

Nice looking, comfy to stand on. Also the pile is low enough that the bathroom door doesn't catch on it. The colors are actually gray with a slight blue cast so it goes well with our blue towel sets. My ONLY complaint is they could be a bit more non-slip. I think the lighter weight and lighter rubber backing makes them easy to move on a tile floor. Read more
This is a very soft rug. I totally love it. It adds color to my sage green powder room. Totally worth the money. Read more
Great quality and the color was just like the picture. Good value for the money and the softness of them feel great when the floor is cold. Read more
Mat is cute but it SLIPS ALL OVER MY FLOOR! So annoying. Because of this I would not purchase again. Read more
I got these for my grandson's new townhouse. His bathroom is huge and white. I wanted to get him a second set of rugs and towels. I also got two smaller ones for the two sinks. They look striking against the white. They are very soft and thick. I always wash first in warm water and Tide on gentle cycle. This came out just as thick and comfy as new. Love it! Read more
rug is good Quilty and the colors match perfect in my bathroom. Read more