great quality
I love these rugs! they are so thick and great quality, also extremely washable. i've washed mine many many times now and they still look good as new. they're also very absorbent. Read more
Departments

Starryle
In Stock
In Stock
| Brand | Starryle |
|---|---|
| Size | 20" x 32" Plus 20" x 32" |
| Material | Chenille |
| Weave Type | Machine Made |
| Construction Type | Machine Made |
| brand | Starryle |
|---|---|
| size | 20" x 32" Plus 20" x 32" |
| material | Chenille |
| weave_type | Machine Made |
| construction_type | Machine Made |
| color | Pink |
| indooroutdoor_usage | Indoor |
| is_stain_resistant | No |
| pattern | Striped |
| shape | Rectangular |
| product_dimensions | 35"L x 24"W |
| rug_form_type | Bath Mat |
| number_of_pieces | 2 |
| upc | 730881155178 |
| item_weight | 2.79 pounds |
| manufacturer | Starryle |
| best_sellers_rank | #84,925 in Home & Kitchen ( See Top 100 in Home & Kitchen ) #419 in Bath Rugs |
| date_first_available | October 8, 2024 |









Product video 1
Customers say
Customers find the bathroom rug set soft and absorbent, with one mentioning it's nice on smooth floors. Customers appreciate the right size for small bathrooms, the color, and thickness, and consider it good value for money.
I love these rugs! they are so thick and great quality, also extremely washable. i've washed mine many many times now and they still look good as new. they're also very absorbent. Read more
Very good quality, not very heavy and soft on the feet. The color is great and they are so fluffy! Read more
I love these mats! They are soft and fit perfectly in my bathroom. They stay in place even after I wash them. It doesn't shed,they are easy to wash, just dont put them in the dryer. Read more
These are great rugs and the backing hardly shifts. Read more
They're plushy, They're soft, they look clean and bright and they have better absorbency than other rugs I've used. Very happy with them. Read more
Love these rugs. They look beautiful, and when they start to get dirty you can just throw them in the washer and then the dryer. Very soft when stepping out of the shower, and they don't slide on the floor. Read more
actually way better than i anticipated! good thick rugs, fairly absorbant and good plushness Read more
I have these in two of my bathrooms. I have had them for 1 1/2 years and have washed them multiple times (line dry) and they still look brand new. They absorb water fantastic and dry quickly. Read more