Bathroom runner
Very plush, good quality and rubber backing stopes it from moving Read more
Departments

B BENRON
In Stock
In Stock
| Brand | B BENRON |
|---|---|
| Size | 2' x 5' (24" x 60") |
| Material | Microfiber |
| Weave Type | Machine Made |
| Pile Height | High Pile |
| brand | B BENRON |
|---|---|
| size | 2' x 5' (24" x 60") |
| material | Microfiber |
| weave_type | Machine Made |
| pile_height | High Pile |
| construction_type | Machine Made |
| back_material_type | Rubber |
| color | Black |
| indooroutdoor_usage | Indoor |
| is_stain_resistant | No |
| pattern | Solid |
| shape | 24" x 60" |
| room_type | Bathroom |
| product_dimensions | 60"L x 24"W |
| rug_form_type | Bath Mat |
| number_of_pieces | 1 |
| material_feature | Soft, Absorbent, Quick-Drying |
| number_of_packs | 1 |
| item_weight | 3.76 pounds |
| manufacturer | B BENRON |
| best_sellers_rank | #67,062 in Home & Kitchen ( See Top 100 in Home & Kitchen ) #350 in Bath Rugs |
| date_first_available | July 20, 2025 |












Product video 1
Customers say
Customers find the bathroom rug to be of good quality, very soft, and appreciate that it doesn't slip or slide. Customers disagree on the drying time.
Very plush, good quality and rubber backing stopes it from moving Read more
Very plush. Read more
Super soft and thick! Its sticks to one place and is the perfect length. Looks great in my bathroom! Read more
It is ok. Thinner than expected. The black is deep and rich. It had not been laundered, which is a true test. Read more
Prefect slip resistant rug for primary bathroom. Extremely soft. Read more
Not worth the price!! This is not a bath mat. The material is cheap and it is very thin. The only reason it’s getting stars is because it drys fast! Read more



The nap on it is great. Doesnt flatten even with a lot of traffic. I vacuum with dust buster and it looks new eveytime. Read more
Like how it feels and covers the area Read more