Soft and Beautiful
These are so beautiful. I love the thickness, great weight, softness, color, length and great value for the money. The backing is non slip and they absorb really well. I’ve bought several sets and I’m glad I did Read more
Departments

Yimobra
Currently unavailable
| Brand | Yimobra |
|---|---|
| Size | 24"x17" + 24"x20" |
| Material | Microfiber |
| Weave Type | Machine Made |
| Pile Height | High Pile |
| brand | Yimobra |
|---|---|
| size | 24"x17" + 24"x20" |
| material | Microfiber |
| weave_type | Machine Made |
| pile_height | High Pile |
| construction_type | Machine Made |
| back_material_type | Thermoplastic Rubber (TPR) |
| color | Light Gray and White |
| indooroutdoor_usage | Indoor |
| theme | Clouds |
| is_stain_resistant | No |
| product_care_instructions | Machine Wash |
| pattern | Solid |
| special_feature | Absorbent, Fluffy, Non Slip, Quick Dry, Washable |
| room_type | Bathroom |
| rug_form_type | Bath Mat |
| style | Modern |
| number_of_pieces | 2 |
| warranty_type | Limited Warranty |
| material_feature | soft, absorbent, quick-drying |
| package_dimensions | 10.94 x 7.68 x 6.73 inches |
| item_weight | 3.12 pounds |
| manufacturer | Yimobra |
| best_sellers_rank | #40,174 in Home & Kitchen ( See Top 100 in Home & Kitchen ) #231 in Bath Rugs |
| date_first_available | April 14, 2023 |












Product video 1
Customers say
Customers find the bathroom rug set soft, luxurious, and thick enough to keep feet dry, with a surface that doesn't slip or slide on tile floors.
These are so beautiful. I love the thickness, great weight, softness, color, length and great value for the money. The backing is non slip and they absorb really well. I’ve bought several sets and I’m glad I did Read more
Beautiful, cushy and non-slip. Read more
I desperately needed to replace my bath mats and looked for several days before deciding on these and I’m very pleased. They feel luxurious, so thick and soft! I’ve been using them for a couple of months now and the pile is still beautiful, no matting down at all or shedding. Absorbency is great and they seem to dry quickly. I was a little worried that my cats might destroy these but thought, well if they do, I can get more because they’re so reasonably priced. But they like them so much they just knead them and lie down to wait for me to get out of the shower. Read more
These rugs feel great on your feet. Very plush and comfortable. I hope they stay together. Four stars because this had white strands in it. It's not a solid color like pictured. Thankfully, it still went with my decor so I will keep them. Read more
Super plush and durable, perfect size! Read more
These rugs are very absorbent and stay in place. I bought the gray and white rugs and am very happy with them. Read more
Package arrived with hole in packaging and grease and dirt spot in the middle of one of the rugs. The product itself appears to be made well but the single rug was way smaller than the rug that fit around the stool. Read more
Very soft and thick ! Read more