A really good cable
Worked perfectly right out of the box. Read more
Departments

BENFEI
In Stock
In Stock
| Brand | BENFEI |
|---|---|
| Connector Type | DVI, DisplayPort |
| Cable Type | HDMI |
| Compatible Devices | Monitor, Personal Computer, Projector, Television |
| Special Feature | Data Transfer |
| brand | BENFEI |
|---|---|
| connector_type | DVI, DisplayPort |
| cable_type | HDMI |
| compatible_devices | Monitor, Personal Computer, Projector, Television |
| special_feature | Data Transfer |
| compatible_phone_models | Fernseher,Monitor,Personal Computer |
| recommended_uses_for_product | Computer |
| color | 1 PACK |
| connector_gender | Male-to-Male |
| data_transfer_rate | 60 Hz |
| shape | Round |
| number_of_pins | 44 |
| frequency | 60 Hz |
| unit_count | 1.0 Count |
| item_weight | 0.96 ounces |
| model_name | 000105 |
| indooroutdoor_usage | Outdoor |
| number_of_items | 1 |
| customer_package_type | Standard Packaging |
| maximum_voltage | 5 Volts (DC) |
| manufacturer | BENFEI |
| upc | 601393862093 |
| product_dimensions | 0.39 x 0.39 x 0.39 inches |
| item_model_number | 000105black |
| is_discontinued_by_manufacturer | No |
| date_first_available | July 24, 2015 |
| best_sellers_rank | #1 in DVI Cables |












Product video 1
Customers say
Customers find the DisplayPort to DVI adapter works flawlessly and appreciate its solid construction with perfect connectors on each end. Customers consider it good value for money, with one customer noting it worked with their MacBook Pro eGPU.
Worked perfectly right out of the box. Read more
I was expecting the blue plug in that can be screwed in, RGA or whatever, I'm unsure of all the different names. Luckily, my monitor had an actual DVI input. This is much more beautiful than before. It's crisp, clear, the cable is pretty sturdy, it seems, but I've got it set up so it won't get snagged or anything. It's dense, so it's got the flexibility of a dense cord, but not too shabby. It's snug in the plug inside. Works with my 1650 GPU (forget specifics, but it's Nvidia and 8GB) and all of it looks far better than the cord I was using before. Read more
I like to be fair reviewer. This cable did not work for my purpose, but I am giving it 5 stars. I purchased a new MSI desktop computer and wanted to keep my X-Starr 2710 monitor. The monitor only included a dvi input. It did not work. I searched the internet and found that this older monitor is difficult to connect with a passive converter display port to DVI. I tried the cable with an HP monitor with both a DVI and HDMI input. The cable worked for great for that monitor. I suggest doing research prior to buying this cable to see if your DVI monitor will work with a passive converter. Read more
Works fine, durability is a little lackluster, but works great if you aren't moving everything around often. Read more
If you need a Displayport to DVI cord. This is it. These are great and work very well. Sometimes you just don't want to get a new monitor if you are using you really like. This cord will do the job for sure. Have bought several. Read more
Works great to connect newer computers to older monitors. Read more
Perfect Exactly what I needed to add a second monitor to my desktop computer. Read more
Works perfectly Read more