Block Game Rug - great looking, very soft
Very soft carpet, the appearance is very colorful and mirrors MineCraft game. Great size too. Read more
Departments

DRVAKO
In Stock
In Stock
| Brand | DRVAKO |
|---|---|
| Size | 3'4" x 5' (Rectangular) |
| Material | Polyester |
| Weave Type | Flat Woven |
| Item Weight | 2.5 Pounds |
| brand | DRVAKO |
|---|---|
| size | 3'4" x 5' (Rectangular) |
| material | Polyester |
| weave_type | Flat Woven |
| item_weight | 2.5 pounds |
| pile_height | Medium Pile |
| construction_type | Machine Made |
| back_material_type | Polyester |
| color | Cube Pixel |
| indooroutdoor_usage | Indoor |
| theme | Game |
| is_stain_resistant | No |
| product_care_instructions | Machine Wash |
| pattern | Geometric |
| shape | Rectangular |
| special_feature | Non Slip |
| room_type | Bathroom, Boys, Kids, Living Room, Playroom |
| product_dimensions | 60"L x 40"W |
| rug_form_type | Area Rug |
| style | Classic |
| number_of_pieces | 1 |
| embellishment | Pixel Game Design |
| material_feature | Durable and Easy to Maintain |
| model_name | Cube Pixel Game Rug |
| number_of_packs | 1 |
| manufacturer | DRVAKO |
| item_model_number | Cube Pixel Game Rug |
| best_sellers_rank | #167,967 in Home & Kitchen ( See Top 100 in Home & Kitchen ) #1,604 in Area Rugs |
| date_first_available | February 20, 2024 |











Product video 1
Customers say
Customers find the rug super soft and appreciate its great colors and quality.
Very soft carpet, the appearance is very colorful and mirrors MineCraft game. Great size too. Read more
This rug is really soft, I got it for my son’s birthday and he loves it. He plays with his toys on it everyday Read more
Beautiful and way bigger than I thought Read more
Highly recommend and great colors so impressed and great quality my son loves it Read more
We have had this over 6 months and it is still perfect condition. The colors are so bright. It's thin enough for the roomba to clean but soft enough for my boys to lay on for hours playing Legos! Perfect addition to any room! Read more
Soft but the backing isn't very anti slip. Seems like it will last a decent amount of time in my 10 year olds room. Material reminds me of the super soft side of a throw blanket. My kiddo loves it so far. Pictures/blocks are very clear as well. Read more

Bought for grandson who was very happy with it. Very good quality. Read more
My grandson likes it Read more