Size perfect for small bathroom
Perfect size for our small bathroom, great green color, love this alternate plush style, it stays in place! Read more
Departments

BOANKODU
In Stock
In Stock
| Brand | BOANKODU |
|---|---|
| Size | 1'2" x 1'11" (14" x 23") |
| Material | Chenille |
| Weave Type | Comfort |
| Item Weight | 10.24 ounces |
| brand | BOANKODU |
|---|---|
| size | 1'2" x 1'11" (14" x 23") |
| material | Chenille |
| weave_type | Comfort |
| item_weight | 10.2 ounces |
| pile_height | High Pile |
| construction_type | Machine Made |
| back_material_type | Polyvinyl Chloride |
| color | Coffee |
| pattern | Solid |
| shape | 14" x 23" |
| special_feature | Absorbent, Lightweight, Non Slip, Quick Dry, Washable |
| product_dimensions | 23"L x 14"W |
| rug_form_type | Bath Mat |
| style | Modern |
| model_name | Bathroom Rugs |
| manufacturer | BOANKODU |
| item_model_number | Bathroom Rugs |
| best_sellers_rank | #160,404 in Home & Kitchen ( See Top 100 in Home & Kitchen ) #720 in Bath Rugs |
| date_first_available | April 14, 2025 |










Product video 1
Customers say
Customers find the bathroom rug soft, fluffy, and appreciate its pretty color.
Perfect size for our small bathroom, great green color, love this alternate plush style, it stays in place! Read more
It gets the three stars for how fluffy and cozy it is. But mine is two stars because it’s way smaller than this. It’s about the size of a dining room table placemat. Read more
Nice and soft under feet Read more
Very tiny..disappointed Read more
I purchased two of these for my guest bath Christmas decor. The rugs are well made, easy to wash, and soft to stand on. I wouldn’t dry them in the dryer due to the backing, but overall highly recommend them. Read more
Nice looking, but isn’t slip resistant! Read more
Great size and soft Read more
Very small but pretty color Read more