Nice set of rugs
Looks good n bathroom Feels great coming out of shower Read more
Departments

BOANKODU
In Stock
In Stock
| Brand | BOANKODU |
|---|---|
| Size | 16x24"+20x32" |
| Material | Chenille |
| Weave Type | Tufting |
| Item Weight | 2.01 Pounds |
| brand | BOANKODU |
|---|---|
| size | 16x24"+20x32" |
| material | Chenille |
| weave_type | Tufting |
| item_weight | 2.01 pounds |
| pile_height | High Pile |
| construction_type | Machine Made |
| back_material_type | Polyvinyl Chloride |
| color | Red |
| indooroutdoor_usage | Indoor |
| theme | Classic |
| is_stain_resistant | No |
| product_care_instructions | Machine Wash |
| pattern | Solid |
| shape | Rectangular |
| special_feature | Absorbent, Non Slip, Soft, Washable |
| room_type | Bathroom |
| product_dimensions | 32"L x 20"W |
| rug_form_type | Bath Mat |
| style | Classic |
| number_of_pieces | 2 |
| item_thickness | 1 Inches |
| material_feature | Soft, Thick, Plush |
| model_name | bathroom rugs |
| manufacturer | BOANKODU |
| item_model_number | bathroom rugs |
| best_sellers_rank | #25,175 in Home & Kitchen ( See Top 100 in Home & Kitchen ) #169 in Bath Rugs |
| date_first_available | May 30, 2023 |












Product video 1
Customers say
Customers find the bathroom rug set well-made, soft, and easy to wash and dry, appreciating its deep purple color and good value for money.
Looks good n bathroom Feels great coming out of shower Read more
Pretty, soft to walk on, absorbent. Color is true and just want I wanted. They're vacuum sealed and so the creases are tough but I'm confident they'll eventually wear out. Read more
Very nice color . I have had this set In ivory and they are really nice for the price. Wash up good and dry up nice . Very soft and thick. Read more
Oh my they are so soft. Love them Read more
These Boankodu rugs are one of the best bathroom rugs for absorbency after a shower..The rugs are very thick with a pile equvalent to a thick pile o fiberous carpet that has a rubber backing that really does the job. Read more


This rugs are to small for my bathroom, They look nice. Read more
Love these bathroom rugs. Read more
The nonslip backing does not prevent slipping at all. The rug slides all over the bathroom from the slightest move, and it isn't safe. And the weave is very loose, with bare spaces consistently throughout the rug. And the weave or the stitching on the side is uneven & unsightly. The color though, is perfect Read more

