Well welcome.
This entrance rug is very well made, texture, weight, pattern and color all speak quality. Read more
Departments

Giaueoa
In Stock
In Stock
| Brand | Giaueoa |
|---|---|
| Size | 43"x28" |
| Material | Fabric |
| Weave Type | Hand Made |
| Pile Height | 0.28" |
| brand | Giaueoa |
|---|---|
| size | 43"x28" |
| material | Fabric |
| weave_type | Hand Made |
| pile_height | 0.28" |
| construction_type | Braided |
| back_material_type | Canvas |
| color | Black & White Plaid |
| indooroutdoor_usage | Both |
| is_stain_resistant | Yes |
| product_care_instructions | Spot Clean Only |
| pattern | Plaid |
| shape | Rectangular |
| product_dimensions | 11.4"L x 10.2"W |
| rug_form_type | Doormat |
| style | Classic, Rustic |
| item_thickness | 2 Inches |
| material_feature | Durable and Thick Cotton Construction |
| number_of_packs | 1 |
| item_weight | 1.76 pounds |
| manufacturer | Giaueoa |
| best_sellers_rank | #1,049,659 in Home & Kitchen ( See Top 100 in Home & Kitchen ) #7,640 in Area Rugs |
| date_first_available | June 21, 2025 |







Product video 1
Customers say
Customers like the door mat's color quality, with one mentioning it looks like fall.
This entrance rug is very well made, texture, weight, pattern and color all speak quality. Read more
love the rug. I pair it with an Autumn coir door mat. It looks great. Read more
So cute and great quality! It has a sticky type of back to help keep it from moving easily and is very cute in color! I love it Read more

Love it perfect size to layer Read more
I love the look of two rugs. I enjoy the convenience of getting both together and not needing to shop for two rugs. Read more
The product appears as it does in the photos. Good size and color on both. One thing worth noting: the actual "Hello Pumpkin" mat is more of a foam-like material than the hardier bristle type. Knowing this, I chose to use it as an indoor set rather than outdoors for now because I know our dog would see them as a chew toy. Once he grows out of that stage, it will be moved outdoors. Read more
Excellent material and quality Read more
Thinner than expected and not as slip resistance as I would hope. Not the best quality mat Read more