
Dell
Dell Latitude E5470 Business Laptop - CK72X 14 Display Intel i5-6300U 2 4GHz 8GB DDR4 180GB SSD Bluetooth
$185.47
About this item
- Intel i5-6300U (3MB Cache, 2.4GHz up to 3.00GHZ)
- Intel HD Graphics 520, 8GB DDR4 SDRAM, 180GB SSD
- 14-inch LCD Display (1366x768) 720P HD Webcam
- Bluetooth 4.1, Intel 8260 Dual-Band AC Wireless
- 4-Cell Battery up to 10 hours, Windows 10 Pro 64-bit
$185.47
In Stock
Delivery — Estimated 3–5 business days · Final delivery speed and cost are confirmed at checkout
Easy Returns · 30-day window
This order is a gift
In Stock
Secure
Checkout
Free
Returns
30-Day
Guarantee
Secure checkoutAll transactions are SSL-encrypted. Your payment info is never stored.
Free returnsReturn or replace within 30 days
Fast deliveryOrders ship within 1 business day and arrive in 4–8 days.
Buyer protectionIf your order arrives damaged or doesn't show up, we'll make it right.
24/7 supportOur team is here to help. Reach us anytime by email or chat.
Ships fromOur Warehouse
Sold bycables4computer
Returns
Easy Returns30-day return window
PaymentsSecure transaction
Currently unavailable
Easy Returns · 30-day window
Product details
| Brand | Dell |
|---|---|
| Model Name | Latitude E5470 |
| Screen Size | 14 Inches |
| Color | Black |
| Hard Disk Size | 180 GB |
| CPU Model | Core i5 |
| Ram Memory Installed Size | 8 GB |
| Operating System | Windows 10 |
| Special Feature | Webcam, Fingerprint Reader |
| Graphics Card Description | Integrated |
Technical specifications
| standing_screen_display_size | 14 Inches |
|---|---|
| screen_resolution | 1366 x 768 pixels |
| max_screen_resolution | 1366x768 Pixels |
| processor | 2.4 GHz core_i5 |
| ram | 8 GB |
| hard_drive | 180 GB SSD |
| graphics_coprocessor | Intel HD Graphics 520 |
| chipset_brand | Intel |
| card_description | Integrated |
| wireless_type | 802.11ac |
| number_of_usb_30_ports | 3 |
| average_battery_life_in_hours | 10 Hours |
| best_sellers_rank | #229,366 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) #41,762 in Traditional Laptop Computers |
| date_first_available | July 6, 2016 |
Ask about this product
From the brand







Customer reviews
5.0
Customer reviews
Customers say
Customer summary is not available yet.
No reviews yet for this product.
Recently Viewed