
Amazon Renewed
Dell PowerEdge R540 8 x 3 5 Hot Plug 2X Gold 6136 Twelve Core 3Ghz 32GB RAM H730
$935.20$999.00
$935.20
Was $999.00Save $63.80
In Stock
Delivery — Estimated 3–5 business days · Final delivery speed and cost are confirmed at checkout
Easy Returns · 30-day window
This order is a gift
In Stock
Secure
Checkout
Free
Returns
30-Day
Guarantee
Secure checkoutAll transactions are SSL-encrypted. Your payment info is never stored.
Free returnsReturn or replace within 30 days
Fast deliveryOrders ship within 1 business day and arrive in 4–8 days.
Buyer protectionIf your order arrives damaged or doesn't show up, we'll make it right.
24/7 supportOur team is here to help. Reach us anytime by email or chat.
Ships fromOur Warehouse
Sold byConfigureSystem
Returns
Easy Returns30-day return window
PaymentsSecure transaction
Currently unavailable
Easy Returns · 30-day window
Product details
| Brand | Dell |
|---|---|
| CPU Model | Intel Xeon |
| CPU Speed | 3 GHz |
| Graphics Card Description | Dedicated |
| Ram Memory Installed Size | 32 GB |
| Included Components | Keyboard, Mouse |
| Color | Gold |
| Special Feature | No |
| CPU Manufacturer | Intel |
| Connectivity Technology | HDMI, USB |
Technical specifications
| processor | 3 GHz intel_xeon |
|---|---|
| ram | 32 GB |
| card_description | Dedicated |
| best_sellers_rank | #11,270 in Amazon Renewed ( See Top 100 in Amazon Renewed ) #60 in Computer Servers #3,550 in Renewed Computers & Accessories |
| date_first_available | April 8, 2020 |
Ask about this product
Product videos
Product video 1
Customer reviews
4.6
Customer reviews
Customers say
Customer summary is not available yet.
No reviews yet for this product.
Recently Viewed