
Amazon Renewed
Dell Precision 15 7540 i9-9980HK 32GB 2TB SSD Class 50 15 6 FHD 1080 NVIDIA T1000 FP Renewed
$4000.00
About this item
- Intel Core i9 9th Generation Processor
- 15.6" FHD (1920x1080)
- 32GB RAM; 2TB SSD
- SmartCard Reader | Fingerprint Reader | Backlit Keyboard | Bluetooth | Built-in Microphone | Built-in Webcam | Wi-Fi |
- NVIDIA Quadro T1000 | 2-Year Dell Warranty
$4000.00
In Stock
Delivery — Estimated 3–5 business days · Final delivery speed and cost are confirmed at checkout
Easy Returns · 30-day window
This order is a gift
In Stock
Secure
Checkout
Free
Returns
30-Day
Guarantee
Secure checkoutAll transactions are SSL-encrypted. Your payment info is never stored.
Free returnsReturn or replace within 30 days
Fast deliveryOrders ship within 1 business day and arrive in 4–8 days.
Buyer protectionIf your order arrives damaged or doesn't show up, we'll make it right.
24/7 supportOur team is here to help. Reach us anytime by email or chat.
Ships fromOur Warehouse
Sold byNYComp
Returns
Easy Returns30-day return window
PaymentsSecure transaction
Currently unavailable
Easy Returns · 30-day window
Product details
| Brand | Dell |
|---|---|
| Model Name | Dell Precision 15 7540 |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Hard Disk Size | 2 TB |
| CPU Model | Core i9 |
| Ram Memory Installed Size | 32 GB |
| Operating System | Windows 10 |
| Special Feature | Backlit Keyboard, Fingerprint Reader |
| Graphics Card Description | Dedicated |
| CPU Speed | 2.4 GHz |
Technical specifications
| standing_screen_display_size | 15.6 Inches |
|---|---|
| screen_resolution | 1920 x 1080 pixels |
| max_screen_resolution | 1920x1080 |
| processor | 2.4 GHz core_i9 |
| ram | 32 GB DDR4 |
| hard_drive | 2 TB SSD |
| chipset_brand | NVIDIA |
| card_description | Dedicated |
| wireless_type | Bluetooth |
| best_sellers_rank | #293,064 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) #13,347 in Renewed Laptops #32,608 in Renewed Computers & Accessories #51,713 in Traditional Laptop Computers |
| date_first_available | April 28, 2020 |
Ask about this product
From the brand



Customer reviews
5.0
Customer reviews
Customers say
Customer summary is not available yet.
No reviews yet for this product.
Recently Viewed