
Amazon Renewed
Dell Precision 7760 Workstation Laptop 17 3 1920x1080 FHD Core i9-11950H - 512GB SSD Hard Drive - 32GB
$3399.00
About this item
- Dell Precision 7760 Laptop 17.3" Non-Touch Screen Black
- Intel Core i9 11th Gen i9-11950H Eight-Core Processor 2.6GHz (5GHz With Turbo Boost)
- 512GB SSD Hard Drive & 32GB RAM Memory
- 1920x1080 FHD resolution Non-Touch with an integrated Webcam and an Nvidia RTX A4000 Graphics Card
- Wireless Wifi & Bluetooth. Windows 11 Professional
$3399.00
Currently unavailable
Secure
Checkout
Free
Returns
30-Day
Guarantee
Secure checkoutAll transactions are SSL-encrypted. Your payment info is never stored.
Free returnsReturn or replace within 30 days
Fast deliveryOrders ship within 1 business day and arrive in 4–8 days.
Buyer protectionIf your order arrives damaged or doesn't show up, we'll make it right.
24/7 supportOur team is here to help. Reach us anytime by email or chat.
Ships fromOur Warehouse
Sold byEpower Solutions
Returns
Easy Returns30-day return window
PaymentsSecure transaction
Currently unavailable
Easy Returns · 30-day window
Product details
| Brand | Dell |
|---|---|
| Model Name | Precision 7760 Laptop |
| Screen Size | 17.3 Inches |
| Color | Black |
| Hard Disk Size | 512 GB |
| CPU Model | Core i9 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics Coprocessor | Nvidia RTX A4000 |
| CPU Speed | 2.6 GHz |
Technical specifications
| standing_screen_display_size | 17.3 Inches |
|---|---|
| screen_resolution | 1920 x 1080 pixels |
| max_screen_resolution | 1920x1080 MP |
| processor | 2.6 GHz core_i9 |
| ram | 32 GB DDR4 |
| hard_drive | 512 GB SSD |
| graphics_coprocessor | Nvidia RTX A4000 |
| chipset_brand | NVIDIA |
| card_description | Integrated |
| graphics_card_ram_size | 8.00 |
| wireless_type | Bluetooth |
| date_first_available | July 14, 2022 |
Ask about this product
Product videos
Product video 1
Customer reviews
5.0
Customer reviews
Customers say
Customer summary is not available yet.
No reviews yet for this product.
Recently Viewed