★★★★★
Perfectly described
Kerri McGrath—April 3, 2025✓ Verified purchase
Item matched specs and condition exactly as described. Read more
Departments

Amazon Renewed
In Stock
In Stock
| Brand | Dell |
|---|---|
| Model Name | Dell Precision 5560 Laptop |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Color | Silver |
| Hard Disk Size | 1 TB |
| CPU Model | Core i7 |
| Ram Memory Installed Size | 32 GB |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Special Feature | Space Saving |
| Graphics Card Description | Dedicated |
| standing_screen_display_size | 15.6 Inches |
|---|---|
| screen_resolution | 1920 x 1200 pixels |
| max_screen_resolution | 1920x1200 Pixels |
| processor | 2 GHz core_i7 |
| ram | 32 GB DDR4 |
| memory_speed | 14000 MHz |
| hard_drive | 1 TB SSD |
| graphics_coprocessor | NVIDIA Quadro A2000 4GB GDDR6 |
| chipset_brand | Intel |
| card_description | Dedicated |
| graphics_card_ram_size | 4 GB |
| wireless_type | 802.11abg, 802.11ag, 802.11n |
| best_sellers_rank | #11,606 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) #382 in Renewed Laptops #1,197 in Renewed Computers & Accessories #1,569 in Traditional Laptop Computers |
| date_first_available | July 20, 2022 |



Product video 1
Item matched specs and condition exactly as described. Read more
Video chip is NVIDIA T1200, not A2000. Read more
The 90W charger added isn't charging the laptop well Read more
En excelentes condiciones, tal cómo lo describen. Read more