
Dell
Dell Precision 7000 7560 15 6 Mobile Workstation - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core
$1469.00
About this item
- Intel Core i7 2.50 GHz processor provides lightning fast speed and peak performance for the toughest of tasks and games
- With 32 GB DDR4 SDRAM of memory, users can run many programs without losing execution
- 15.6" display with 1920 x 1080 resolution showcases movies, games and photos with impressive clarity
- Windows 10 Pro can be best fit for both home and office and it features an improved 2 x 2 snapping, helps you make more productive on desktops
$1469.00
In Stock
Delivery — Estimated 3–5 business days · Final delivery speed and cost are confirmed at checkout
Easy Returns · 30-day window
This order is a gift
In Stock
Secure
Checkout
Free
Returns
30-Day
Guarantee
Secure checkoutAll transactions are SSL-encrypted. Your payment info is never stored.
Free returnsReturn or replace within 30 days
Fast deliveryOrders ship within 1 business day and arrive in 4–8 days.
Buyer protectionIf your order arrives damaged or doesn't show up, we'll make it right.
24/7 supportOur team is here to help. Reach us anytime by email or chat.
Ships fromOur Warehouse
Sold byTinVIA Technology
Returns
Easy Returns30-day return window
PaymentsSecure transaction
Currently unavailable
Easy Returns · 30-day window
Product details
| Brand | Dell |
|---|---|
| Model Name | Precision 7000 |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Color | Anodized Titan Gray |
| Hard Disk Size | 512 GB |
| CPU Model | Core i7 Family |
| Ram Memory Installed Size | 32 GB |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Special Feature | Anti Glare Coating |
| Graphics Card Description | RTX A2000 |
Technical specifications
| standing_screen_display_size | 15.6 Inches |
|---|---|
| screen_resolution | 1920 x 1080 pixels |
| max_screen_resolution | 1920x1080 Pixels |
| processor | 2.5 GHz core_i7_family |
| ram | 32 GB DDR4 |
| memory_speed | 2.5 GHz |
| hard_drive | 512 GB SSD |
| graphics_coprocessor | NVIDIA RTX A2000 |
| chipset_brand | NVIDIA |
| card_description | RTX A2000 |
| graphics_card_ram_size | 4 GB |
| wireless_type | 802.11ax, Bluetooth |
| date_first_available | September 28, 2021 |
Ask about this product
Customer reviews
5.0
Customer reviews
Customers say
Customer summary is not available yet.
No reviews yet for this product.
Recently Viewed