
Amazon Renewed
Dell Precision Rack 7920 Workstation 2X Bronze 3104 6C 1 7Ghz 48GB 1TB SSD P600 No OS Renewed
$1877.05
About this item
- 2x 1.7Ghz Six Core Bronze 3104 CPUs, 24 Virtual Cores in Hyper-Threading Mode!
- 48GB of ECC DDR4 RAM
- New 1TB 6Gb/s SATA Solid State
- Nvidia Quadro P600 2GB GDDR5 Graphic Card - 0 - 0 Active Monitor Support
- No OS
$1877.05
In Stock
Delivery — Estimated 3–5 business days · Final delivery speed and cost are confirmed at checkout
Easy Returns · 30-day window
This order is a gift
In Stock
Secure
Checkout
Free
Returns
30-Day
Guarantee
Secure checkoutAll transactions are SSL-encrypted. Your payment info is never stored.
Free returnsReturn or replace within 30 days
Fast deliveryOrders ship within 1 business day and arrive in 4–8 days.
Buyer protectionIf your order arrives damaged or doesn't show up, we'll make it right.
24/7 supportOur team is here to help. Reach us anytime by email or chat.
Ships fromOur Warehouse
Sold byConfigureSystem
Returns
Easy Returns30-day return window
PaymentsSecure transaction
Currently unavailable
Easy Returns · 30-day window
Product details
| Brand | Dell |
|---|---|
| CPU Model | Intel Xeon |
| CPU Speed | 1.7 GHz |
| Graphics Card Description | Dedicated |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA Quadro P600 |
| Memory Storage Capacity | 1 TB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Ram Memory Installed Size | 48 GB |
| Included Components | Keyboard, Monitor, Mouse |
| Special Feature | Rack mount |
Technical specifications
| processor | 1.7 GHz intel_xeon |
|---|---|
| ram | 48 GB DDR4 |
| hard_drive | 1000 GB SSD |
| graphics_coprocessor | NVIDIA Quadro P600 |
| chipset_brand | NVIDIA |
| card_description | Dedicated |
| date_first_available | October 16, 2020 |
Ask about this product
Customer reviews
5.0
Customer reviews
Customers say
Customer summary is not available yet.
No reviews yet for this product.
Recently Viewed