★★★★★
It is so slick that you may find it a little difficult to open with dry fingers
whigh—March 21, 2023✓ Verified purchase
I use it for everything from Minecraft to MS Office to Photoshop. Read more
Departments

Amazon Renewed
Currently unavailable
| Brand | DELL |
|---|---|
| Model Name | XPS 17 9720 |
| Screen Size | 17 Inches |
| Color | Silver |
| Hard Disk Size | 2 TB |
| CPU Model | Intel Core i9 |
| Ram Memory Installed Size | 64 GB |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Special Feature | Advanced Wi-Fi, InfinityEdge, Touchscreen Display |
| Graphics Card Description | Dedicated |
| standing_screen_display_size | 17 Inches |
|---|---|
| screen_resolution | 3840 x 2400 pixels |
| max_screen_resolution | 3840x2400 |
| processor | 4 GHz intel_core_i9 |
| ram | DDR5 |
| hard_drive | 2 TB SSD |
| graphics_coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 3060 |
| chipset_brand | NVIDIA |
| card_description | Dedicated |
| graphics_card_ram_size | 6 GB |
| wireless_type | 802.11ax |
| number_of_usb_20_ports | 1 |
| number_of_usb_30_ports | 1 |
| best_sellers_rank | #193,188 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) #8,432 in Renewed Laptops #21,736 in Renewed Computers & Accessories #35,198 in Traditional Laptop Computers |
| date_first_available | August 15, 2022 |



Product video 1
I use it for everything from Minecraft to MS Office to Photoshop. Read more