
LG
LG 75UR340C9UD 75 LED-LCD TV - 4K UHDTV - TAA Compliant
$1270.99
About this item
- The gigantic 75" screen size produces clear visual no matter from how far it is watched
- 16:9 aspect ratio to display content on full screen
- 60 Hz refresh rate to reduce blurring in fast-motion scenes
- Gamers will be excited to have 3840 x 2160 (2160p) screen for astonishing picture results in gaming
- LED backlighting offers a fine uniformity to display effective pictures at a low cost
- 3 x HDMI ports to let you connect your laptop, smartphone and tablets with the TV, to view and transfer the content
$1270.99
In Stock
Delivery — Estimated 3–5 business days · Final delivery speed and cost are confirmed at checkout
Easy Returns · 30-day window
This order is a gift
In Stock
Secure
Checkout
Free
Returns
30-Day
Guarantee
Secure checkoutAll transactions are SSL-encrypted. Your payment info is never stored.
Free returnsReturn or replace within 30 days
Fast deliveryOrders ship within 1 business day and arrive in 4–8 days.
Buyer protectionIf your order arrives damaged or doesn't show up, we'll make it right.
24/7 supportOur team is here to help. Reach us anytime by email or chat.
Ships fromOur Warehouse
Sold byShips from and sold by IT Electronix .
Returns
Easy Returns30-day return window
PaymentsSecure transaction
Currently unavailable
Easy Returns · 30-day window
Product details
| Screen Size | 75 Inches |
|---|---|
| Brand | LG |
| Display Technology | LED |
| Resolution | 4K |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Special Feature | Auto On/Off, Energy Saving Mode, Eye-Care, Progressive Scan, RF Antenna Input, Sleep Timer, Welcome Message See more |
| Included Components | Information Not Available |
| Connectivity Technology | Ethernet, HDMI, USB |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Product Dimensions | 2.4"D x 66.1"W x 38"H |
Technical specifications
| standing_screen_display_size | 75 Inches |
|---|---|
| screen_resolution | 3840 x 2160 |
| max_screen_resolution | 800 x 600 |
| number_of_usb_30_ports | 1 |
| best_sellers_rank | #172,351 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #484 in LED & LCD TVs |
Ask about this product
From the brand





Product videos
Product video 1
Customer reviews
1.01 ratings
Customer reviews
Customers say
Customer summary is not available yet.
No reviews yet for this product.
Recently Viewed