
Liveinu
Liveinu Bohemian Floral Area Rug Vintage Oriental Indoor Floor Print Distressed Carpet Rug Mat Foldable Accent Rug Kitchen
$8.20
About this item
- ★ The area rug collection showcases traditional patterns in classic colors that will complement your traditional home décor. Distressed accents, opulent Oriental print, and gorgeous tones combine to create an accent piece that will make your interior decor come alive like never before.
- ★ The washable rug features a ultra-soft velvet surface. When you step on, you can feel it's velvety soft and rolled out smooth on the flat area rugs for living room without crinkles or bends.
- ★ Designed to withstand everyday wear, this rug is kid approved and pet friendly. Non-slip backing helps the rug stay in place well. Perfect for high traffic areas of your home such as the living room, dining room, kitchen, and hallways.
- ★ Easy Care - Vacuum regularly to keep the area rugs clean on daily use. The boho rug is machine washable, machine dry or air dry with no heating setting only. Mild detergent, no bleach or fabric softener.
- ★ Product Note : Rugs may contain temporary creases upon arrival, allow time for creases to flatten and settle.
$8.20
In Stock
Delivery — Estimated 3–5 business days · Final delivery speed and cost are confirmed at checkout
Easy Returns · 30-day window
This order is a gift
In Stock
Secure
Checkout
Free
Returns
30-Day
Guarantee
Secure checkoutAll transactions are SSL-encrypted. Your payment info is never stored.
Free returnsReturn or replace within 30 days
Fast deliveryOrders ship within 1 business day and arrive in 4–8 days.
Buyer protectionIf your order arrives damaged or doesn't show up, we'll make it right.
24/7 supportOur team is here to help. Reach us anytime by email or chat.
Ships fromOur Warehouse
Sold byistaZ
Returns
Easy Returns30-day return window
PaymentsSecure transaction
Currently unavailable
Easy Returns · 30-day window
Product details
| Brand | Liveinu |
|---|---|
| Size | 1'4" x 2' (Rectangular) |
| Material | Polyester |
| Weave Type | Machine Made |
| Pile Height | 0.2inch |
Technical specifications
| brand | Liveinu |
|---|---|
| size | 1'4" x 2' (Rectangular) |
| material | Polyester |
| weave_type | Machine Made |
| pile_height | 0.2inch |
| construction_type | Machine Made |
| back_material_type | Rubber |
| color | Beige |
| indooroutdoor_usage | Indoor |
| theme | Bohemian,Floral,Oriental,Vintage |
| is_stain_resistant | Yes |
| product_care_instructions | Machine Wash |
| pattern | Floral |
| shape | Rectangular |
| special_feature | Backing,Washable Rug |
| room_type | Kitchen |
| product_dimensions | 24"L x 16"W |
| rug_form_type | Area Rug |
| style | Modern |
| number_of_pieces | 1 |
| model_name | ISA-CHAY-CY-4-40x60cm |
| manufacturer | Liveinu |
| item_model_number | ISA-CHAY-CY-4-40x60cm |
| best_sellers_rank | #5,418,621 in Home & Kitchen ( See Top 100 in Home & Kitchen ) #50,115 in Area Rugs |
| date_first_available | April 23, 2023 |
Ask about this product
Customer reviews
5.0
Customer reviews
Customers say
Customer summary is not available yet.
No reviews yet for this product.
Recently Viewed