★★★★★
Great product and value!
TERESA FERGUSON—November 9, 2025
Great value and product, bought 2! Read more
Departments

Roku
In Stock
In Stock
| Screen Size | 43 Inches |
|---|---|
| Brand | Roku |
| Display Technology | LED |
| Resolution | 4K |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Special Feature | Built-In ROKU Streaming, ROKU Voice Assistant Built-In |
| Included Components | AC power cord, Roku 43" Select Series 4K HDR, Stand feet, TV Remote control |
| Connectivity Technology | Ethernet, HDMI, Wi-Fi |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Product Dimensions | 3.4"D x 37.9"W x 22.4"H |
| brand_name | Roku |
|---|---|
| item_weight | 34 Pounds |
| product_dimensions | 3.4 x 37.9 x 22.4 inches |
| item_model_number | 43R4A4 |
| color_name | Black |
| special_features | Built-In ROKU Streaming, ROKU Voice Assistant Built-In |
| speaker_type | Built-In |
| standing_screen_display_size | 43 Inches |
| aspect_ratio | 16:9 |
| voltage | 120 Volts |
| best_sellers_rank | #107,526 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #344 in LED & LCD TVs |
| date_first_available | June 25, 2024 |
Product video 1
Great value and product, bought 2! Read more
The media could not be loaded. Great price but still provides excellent picture and sound quality. Read more

I love it . I had no problems setting it up and I am 77. ThRoku brand is my favorite Read more