Great quality
Great price, quality, look Beautiful !! Read more
Departments

SAFAVIEH
In Stock
In Stock
| Brand | SAFAVIEH |
|---|---|
| Size | 6'7" (Round) |
| Material | Polypropylene |
| Weave Type | Power Loomed |
| Item Weight | 26.4 Pounds |
| brand | SAFAVIEH |
|---|---|
| size | 6'7" (Round) |
| material | Polypropylene |
| weave_type | Power Loomed |
| item_weight | 26.4 pounds |
| pile_height | Medium Pile |
| construction_type | Machine Made |
| back_material_type | Rubber |
| color | Pink/Ivory |
| indooroutdoor_usage | Indoor |
| theme | Animal,Contemporary,Modern |
| is_stain_resistant | No |
| shape | Round |
| special_feature | Non-shedding |
| room_type | Nursery Room |
| product_dimensions | 79"L x 79"W |
| rug_form_type | Area Rug |
| style | Transitional |
| number_of_pieces | 1 |
| item_thickness | 0.5 Inches |
| animal_theme | Elephant |
| model_name | Carousel Kids Collection CRK127P |
| collection_name | Carousel Kids Collection |
| upc | 889048585492 |
| item_model_number | CRK127P-7R |
| best_sellers_rank | #424,078 in Home & Kitchen ( See Top 100 in Home & Kitchen ) #3,277 in Area Rugs |
| date_first_available | November 13, 2019 |












Product video 1
Customers say
Customers find the rug matches the picture exactly and is perfect for nursery rooms. Customers disagree on the value for money.
Great price, quality, look Beautiful !! Read more
Love this Rug! I bought it for my grandaughters nursery and it is perfect! Just the right amount of pink! Arrived quickly and easy to unroll. You will need a non skid pad under it. Read more
I love the quality of this rug. The colors are beautiful and exactly what I envisioned for my nursery. This is my favored brand for any rug. Read more
Love this rug! We got it for my daughter's nursery and it matched perfectly and is so soft! My daughter is now 14 months and it's still so beautiful! Read more

A bit pricey for the size but it’s cute; I love it. Read more
Perfect addition to the baby’s room. Good quality Read more
This is seriously the cutest thing in my house. I love it so much! It is thick, well made, and soft. Looks just as pictured. Would definitely buy again! Read more


Absolutely love it. Read more