Great rug, actually looks like the picture!
Love this rug!! Surprisingly thick and plush, the color is as pictured too. Neutral grey/ beige/taupe tones. Was nervous about the color but it’s great! Read more

Departments

SAFAVIEH
In Stock
In Stock
| Brand | SAFAVIEH |
|---|---|
| Size | 5'1" (Round) |
| Material | Polypropylene |
| Weave Type | Machine Made |
| Item Weight | 21 Pounds |
| brand | SAFAVIEH |
|---|---|
| size | 5'1" (Round) |
| material | Polypropylene |
| weave_type | Machine Made |
| item_weight | 21 pounds |
| pile_height | 2 inches |
| construction_type | Machine Made |
| back_material_type | Jute |
| color | Navy |
| indooroutdoor_usage | Indoor |
| theme | Solid |
| is_stain_resistant | No |
| pattern | Solid |
| shape | Round |
| special_feature | Non-shedding |
| room_type | Bedroom, Dining Room, Hallway |
| product_dimensions | 61"L x 61"W |
| rug_form_type | Area Rug |
| style | Contemporary |
| number_of_pieces | 1 |
| item_thickness | 2 Inches |
| warranty_type | [POSSIBLE] Limited Warranty |
| model_name | Milan Shag Collection SG180 |
| global_trade_identification_number | 00683726695493 |
| upc | 683726695493 |
| finish_type | Navy Blue |
| item_model_number | SG180-7070-5R |
| is_discontinued_by_manufacturer | No |
| weight | 24.52 Pounds |
| best_sellers_rank | #21,211 in Home & Kitchen ( See Top 100 in Home & Kitchen ) #475 in Area Rugs |
| date_first_available | October 23, 2013 |









Product video 1
Customers say
Customers find the rug luxurious and well-made, appreciating its plush softness and thick high pile that feels comfortable underfoot.
Love this rug!! Surprisingly thick and plush, the color is as pictured too. Neutral grey/ beige/taupe tones. Was nervous about the color but it’s great! Read more

5++++. I cannot say enough about this rug. I have purchased two in ivory. I have had them for over five years and still love them. In fact, when I sold my house, I had to agree to leave the rug. The ivory color is creamy and light and looks beautiful in my living room. It is so thick and lush. I get soooo many compliments from everyone. I purchased a wool pad for underneath which makes it all the more comfy. (The ivory is hard to keep clean with dogs though.) Read more
This is not my first rodeo with shag area rugs. I had one a few years ago in Ivory, made by another manufacturer. It looked great when it was new but after several months use, it became matted and discolored in the traffic areas of the rug. It was a total loss, the color had actually turned gray where it was matted and no amount of carpet shampooing made any difference. It ended up out on the curb, and someone actually took it! Lol. Anyhow, when I received this one, I could tell a big difference right away, it was heavy, really heavy. As I unrolled it, I couldn't believe my eyes, it has to be the plushest shag I've ever seen. Like $$$$, but I only paid $$$. Wow! It's beautiful and top quality! I read reviews about off gassing? What the heck? If you mean new carpet smell, I love the smell of new carpet, to me it smells new and clean,kinda like New car smell... but maybe I'm a weirdo? It doesn't have much off gassing smell anyhow, in my opinion. Now on to the color. Maybe it's subjective, or in the eye of the beholder, but this color called dark beige looks more like cocoa brown, or even taupe, and it's not really dark, it's kind of light actually except where the shadows make it look dark in places...hope that makes sense. It's got a beautiful sheen to it too. If your making a decision about color, this is what I'd call a safe color that will go with anything. I like it a lot, but I did like ivory better in my living room, but was apprehensive to go with that color again after my first experience. Had I known how good this carpet is I might have. It's a winner! I have pictures to prove it! Buy it! UPDATE! I have purchased the same rug in the color grey. Since I wrote this review, I purchased a new home, and have been here for a year. I brought the original rug with me, but I was getting a little tired of the color, and the rug itself was starting to look a little tired. It could have probably been revived, because it wasn’t worn out, I was just ready for a change. I’ll say the same thing about the grey color as others have said. It’s a wonderful blend of grey and taupe, or beige, they call it greige. I’m posting pictures of it with my wall, floor and furniture colors. My wall color is called Gallery Taupe by Behr. My floors are kind of a taupe/grey blend and the couch is grey. I think it looks really great together, although I accidentally ordered the 5x7 size instead of the 6x9 size I had originally. It works, but I may go bigger next time. This is a very well made, quality rug, but I’m a person that likes change, so I plan to swap these out to different colors every couple years. Still very happy with the product! The first 3 pics are beige the last 3 are grey. Read more






If you are sitting on the fence in questioning the other rave reviews about the absolute quality of this rug - and for the amazing price - you'll want to go ahead and hop on over to join the rest of us that pulled the trigger on this beauty! Lol, it is truly more comfy and plush on the other side ;) I can't say enough about the density of the weave, the beautiful pile, and it's ability to take your decor to a whole other level. I purchased the 6x9 in the Ivory, and it is a very pretty shade - not that dark yellowing effect, and not so light that it borders on white. And, the specs were exact to size. The rug arrived rolled in a very dense plastic factory seal - and sealed very well at that. There were also thick booties on both ends to protect the edges. You have to give major props to SAFAVIEH; as they obviously put as much thought and quality into their packaging as they do their products. I have yet to have ordered anything from this company that did not meet or exceed my hopes and expectations. Needless to say, I am totally - TOTALLY over the moon with this fantastic find. Just do it! Read more
This rug has been an absolute favorite for our 70 lb bully. He absolutely loves it, rolls around in it, naps on it, practically lives on it. As you can image, I had to vacuum it several times a week. Well, after 2 1/2 years I was about ready to toss it out after looking at the cost to have it professionally cleaned in my area! Instead I rented a deep carpet cleaner and spent 2 hours restoring its beauty. This rug is very durable and can be brought back to life after 2 1/2 years of dog rolling, kid spills, and being in a high traffic area of a family of four. I would recommend you not wait that long to shampoo it if you have a decent sized family. We get so many compliments on how soft, fluffy, and pretty the rug is (well the first year lol). It looks good as new now though. Vacuum and deep carpet cleaner approved ✅ Read more



Love this rug. It’s so plush and doesn’t even need a liner underneath - it also stays put and lays flat without issue. I would give this 5 stars, but if you have a pet, BEWARE. It is absolutely impossible to get any pet smell out of this. I had our in laws dog visit with us for 6 weeks and I’ve tried everything from deep cleaning to steaming to spraying entire bottles of lavender fabric spray and it still stinks. Last option will be to pressure wash it and throw detergent over it - if that works I’ll still leave this at 4 stars but at least I’ll know my $300 didn’t go to waste because of a short term visitor :( Read more
Absolutely love this area rug. It is nice and plush and thick. It is our second area rug of this brand and would highly recommend it. Wonderful for laying on to do exercises or for the grandkids to roll around on. The backing is great and does not slip… Stays in place very well! Read more
This rug is beautiful, soft, and quality! Fits beautifully in my bedroom. The color is a nice, light creamy color, that blends well with a verity of colors and styles. It stays in place well over my other carpet. Read more
