New TV after 40 years.
This was a gift. The drivers who delivered it were fantastic. Set up was complicated for an elderly person but a visiting grandson helped out. The product delivers on quality and he is very happy. Read more
Departments

Samsung
In Stock
In Stock
| Screen Size | 82.5 Inches |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| Display Technology | OLED |
| Resolution | 4K |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Special Feature | Eye Comfort Mode, Glare Free, Motion Xcelerator 165Hz, NQ4 AI Gen3 Processor, OLED HDR Pro |
| Included Components | Samsung OLED 4K S95F Vision AI Smart TV (2025) | REMOTE MODEL: SOLARCELL REMOTE TM2560E | ONE CONNECT BOX | POWER CABLE | USER MANUAL | Limited Protection See more |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Product Dimensions | 11.6"D x 72.6"W x 44.2"H |
| brand_name | Samsung |
|---|---|
| item_weight | 114.4 Pounds |
| product_dimensions | 11.6 x 72.6 x 44.2 inches |
| item_model_number | E1SAMQN83S95F |
| special_features | Eye Comfort Mode, Glare Free, Motion Xcelerator 165Hz, NQ4 AI Gen3 Processor, OLED HDR Pro |
| standing_screen_display_size | 82.5 Inches |
| aspect_ratio | 16:9 |
| best_sellers_rank | #51,604 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #31 in OLED TVs |
| date_first_available | July 23, 2025 |







Product video 1
Customers say
Customers praise the TV's picture quality, with one noting it's particularly good for gaming and streaming.
This was a gift. The drivers who delivered it were fantastic. Set up was complicated for an elderly person but a visiting grandson helped out. The product delivers on quality and he is very happy. Read more
The tv is amazing! The 4k hdmi cables that came with it do not work at all. No connection, is all my tv kept saying. I ended up using my original Xbox hdmi cable. Great television, great graphics for gaming. And love the free channels. Read more
I know how quickly technology changes so you need to do your research, but I can readily say that this TV has the best picture available on a 65" TV monitor. It was easy to set up and it comes with Samsung reliability. The remote is simple and easy to use. The sound from the TV even without external speakers is quite good and in a smaller room you probably would not need external speakers. Picture is very high contrast and bright. I highly recommend this Samsung S95F to friends, family and anyone who wants a fantastic picture. Read more
Don't order the bundle, you will never get it!!!!! Customer service was useless. No help whatsoever. That being said, the TV is fantastic! Read more
The HDMI cords that it came with were stapled shut and it did not come with the home theater book listed in the purchase of the TV. The TV after several run arounds was finally delivered Read more
Looks great Read more
Good experience all around! Read more
A few complaints about the software. The picture is beautiful and the non-glare surface is effective at eliminating reflections from the windows opposite the TV. (1) I use Apple TV a a streaming device. Unfortunately, while it works to turn the TV off (using CEC), it does not work to turn it on. Apparently the HDMI port powers down after some time and does not respond to the Apple TV power up signal. I’ve done all the recommended settings changes and still no joy. So be prepared to keep two remotes handy if you want to be able to turn it on. (2) The settings screen is amazingly flaky. There are two ways to get to it; from the Home Screen and using the settings button in the remote. Weirdly, the available options differ depending on how you navigate there. For example, some settings icons (like Sound, I think) are disabled with a message “this setting is not available” when accessed through the Home Screen, but not when accessed from the remote settings button. Apparently, they either have ineffective QA or they lack professional Product Management. Read more