Great tv
Really happy with this purchase. Great functionality and picture. Definitely worth it! Read more
Departments

Samsung
In Stock
In Stock
| Screen Size | 100 Inches |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| Display Technology | QLED |
| Resolution | 4K |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Special Feature | Built-In Speaker, Game Mode |
| Included Components | Power Cable, Remote Control, Stand, User Manual |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Product Dimensions | 16.4"D x 87.8"W x 52.5"H |
| brand_name | Samsung |
|---|---|
| item_weight | 132.9 Pounds |
| product_dimensions | 16.4 x 87.8 x 52.5 inches |
| item_model_number | QN100QN80FFXZA |
| color_name | Titan Black |
| special_features | Built-In Speaker, Game Mode |
| standing_screen_display_size | 100 Inches |
| aspect_ratio | 16:9 |
| best_sellers_rank | #11,357 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #30 in QLED TVs |
| date_first_available | April 14, 2025 |












Product video 1
Customers say
Customers find the TV's picture quality impressive, with one noting it's so clear they can see pores in closeups, and they consider it an excellent set that offers good value for money.
Really happy with this purchase. Great functionality and picture. Definitely worth it! Read more
The TV is nice. The picture is amazing. Feels like you're in the scene - I can see the pores on closeups. The delivery was grand, too. They brought it in. Took it out of the box. Set it up, and turned it on to make sure it worked. Read more
We haven't had a new TV in close to 20 years and were very overwhelmed by all the choices. After a lot of research and reviews, we settled on this one. The picture is so clear and the sound is amazing. Our room has a lot of windows and we were worried about reflection but it is perfect even in full daylight. The colors are phenomenal. I highly recommend this TV. Read more

We love the quality of the picture.But I wish the picture would fade away when paused, like my LG, to prevent the picture from being burnt into the screen like it has done on other tvs I've had. Also the sound button on the remote control is very touchy, im always muting it on accident. But the picture quality is great! Read more
This is a good value for the money when you see what the television can do. great picture quality and brightness. Weight wise, heavy but with friends to help lift it's not too bad and the size is wonderful because you feel like you're part of the action on the screen Read more
The screen is warped from the center bottom. You can see the ripples in the image. In addition, there are several damaged areas permanently in the bottom edge of the image. I called samsung support who insisted that this is not an issue. While on the call, I sent pictures, then we did a live video call, TV diagnosis, did a factory reset, all while there is a baby in service reps back ground.. She insisted that the issue is through the samsung ART. But I told her, you can see it better with these images, but the problem exists with all apps.. so we went through the Samsung Health App, etc to show that the problem is still there. After a hour of pleading back and forth, and her insisting that this is not a problem, she relented and a service call was setup. I'll send an update once we meet with the service tech. But, as of now, I would highly recommend to stay away from this TV set. Update: local tech confirmed the screen needs to be replaced Read more




Great TV. Straight forward setting controls and intuitive interface. Setting it up was pretty easy without any problems. Was pleasantly surprised that it came with hundreds of free channels on Samsung TV pro app. Read more
The delivery was perfect. Nice delivery guys. Handled with care. The tv is beautiful, huge and what a great picture. So happy with our purchase. It was a definite plus not going shopping, waiting and carrying this 85” tv in the house. Absolutely love it!!!! Read more
