Great front door image
Lov the graphic design . We’ve even put it at the front door of our craftsman home Read more
Departments

HEYMAT
In Stock
In Stock
| Brand | HEYMAT |
|---|---|
| Size | 33" x 51" |
| Material | Recycled plastic, Rubber |
| Weave Type | Machine_made |
| Item Weight | 3 Pounds |
| brand | HEYMAT |
|---|---|
| size | 33" x 51" |
| material | Recycled plastic, Rubber |
| weave_type | Machine_made |
| item_weight | 3 pounds |
| pile_height | High Pile |
| construction_type | Machine Made |
| back_material_type | Rubber |
| color | Beige |
| indooroutdoor_usage | Outdoor |
| theme | Beach, Exterior, Home decor, Interior, Nature, Outdoor rug, Scandinavian design |
| is_stain_resistant | Yes |
| product_care_instructions | Shake or vacuum regularly. Rinse the mat when needed. If necessary spot clean with mild detergent., Spot Clean Only |
| pattern | Solid |
| shape | Rectangular |
| special_feature | Absorbent, Non Slip, Quick Dry, Sustainable, Washable |
| room_type | Entrance, Entryway, Garage, Hallway, Patio |
| product_dimensions | 51"L x 33"W |
| rug_form_type | Doormat |
| style | Sand, Scandinavian design |
| number_of_pieces | 1 |
| item_thickness | 0.4 Inches |
| warranty_type | Limited Warranty |
| material_feature | Recycled, Non-slip |
| model_name | Heymat Sand |
| global_trade_identification_number | 07090040581426 |
| number_of_packs | 1 |
| finish_type | Textured |
| manufacturer | HEYMAT |
| item_model_number | 62111 |
| best_sellers_rank | #1,422,872 in Home & Kitchen ( See Top 100 in Home & Kitchen ) #9,954 in Area Rugs |
| date_first_available | October 1, 2019 |












Product video 1
Lov the graphic design . We’ve even put it at the front door of our craftsman home Read more