
Schott Zwiesel
Schott Zwiesel Small Whisky Glass 89 6-Set Pure Tumbler Form 8545 306 ml 112844
$184.27
About this item
- Height: 79mm 3,1"
- Diameter: 84mm 3,3"
- Capacity: 306ml 10,3 oz
- Machine Made, Tritan Crystal
$184.27
Currently unavailable
Secure
Checkout
Free
Returns
30-Day
Guarantee
Secure checkoutAll transactions are SSL-encrypted. Your payment info is never stored.
Free returnsReturn or replace within 30 days
Fast deliveryOrders ship within 1 business day and arrive in 4–8 days.
Buyer protectionIf your order arrives damaged or doesn't show up, we'll make it right.
24/7 supportOur team is here to help. Reach us anytime by email or chat.
Ships fromOur Warehouse
Sold byPowerhouse Brands LLC
Returns
Easy Returns30-day return window
PaymentsSecure transaction
Currently unavailable
Easy Returns · 30-day window
Product details
| Brand | Schott Zwiesel |
|---|---|
| Material | Crystal |
| Color | Transparent |
| Capacity | 0.31 Liters |
| Style | Whisky small 306 ml, 6 items |
Technical specifications
| brand | Schott Zwiesel |
|---|---|
| color | Transparent |
| style | Whisky small 306 ml, 6 items |
| recommended_uses_for_product | Home |
| shape | Round |
| pattern | Solid |
| product_care_instructions | Dishwasher Safe |
| age_range_description | Adult |
| material_feature | Recyclable |
| reusability | Reusable |
| unit_count | 6 Count |
| item_weight | 6.3 ounces |
| product_dimensions | 3.31"W x 3.11"H |
| number_of_items | 6 |
| manufacturer | Schott Zwiesel |
| global_trade_identification_number | 04001836022859 |
| size | 28 x 19 x 9 cm |
| item_model_number | 112844 |
| best_sellers_rank | #2,148,108 in Kitchen & Dining ( See Top 100 in Kitchen & Dining ) #2,637 in Highball Glasses #74,439 in Tumblers & Water Glasses #228,268 in Kids' Home Store |
| is_discontinued_by_manufacturer | No |
| date_first_available | October 8, 2014 |
Ask about this product
Customer reviews
4.250 ratings
Customer reviews
Customers say
Customer summary is not available yet.
No reviews yet for this product.
Recently Viewed