Perfect bath room rugs
Love these rugs for bathroom Very flat , wash great in machine Read more
Departments

YIHOUSE
In Stock
In Stock
| Brand | YIHOUSE |
|---|---|
| Size | 17"x24"+17"x47" |
| Material | Natural Fibers |
| Weave Type | Machine Made |
| Item Weight | 1.46 Kilograms |
| brand | YIHOUSE |
|---|---|
| size | 17"x24"+17"x47" |
| material | Natural Fibers |
| weave_type | Machine Made |
| item_weight | 3.21 pounds |
| pile_height | Low Pile |
| construction_type | Machine Made |
| back_material_type | Rubber |
| color | Beige |
| indooroutdoor_usage | Indoor |
| is_stain_resistant | Yes |
| pattern | Brush |
| shape | Rectangular |
| product_dimensions | 24"L x 16"W |
| rug_form_type | Bath Mat |
| number_of_pieces | 2 |
| manufacturer | YIHOUSE |
| best_sellers_rank | #18,964 in Home & Kitchen ( See Top 100 in Home & Kitchen ) #131 in Bath Rugs |
| date_first_available | August 20, 2024 |












Product video 1
Customers say
Customers find the bathroom rug set to be of good quality, nice-looking, and worth the price.
Love these rugs for bathroom Very flat , wash great in machine Read more
Very absorbent for such a thin rug. They look very clean and chic in the bathroom and tie the room together nicely. Very happy that when they do get dirty, I was able to throw the rugs in the laundry and they came out perfectly fresh. The longer one is the perfect size for the outside of a shower. Read more
The set of rugs was great …actually ended up using them in my hallway and then they moved to my back door. Only reason for four stars, it shows dirt, lint& anything white . Needs to be vacuumed minimum once a day. Maybe they wouldn’t be so bad in the bathroom Read more
Exactly what I wanted. I was looking for a set of matching rugs for my bathroom, one for my vanity and the other for our shower. These are perfect! They are so not slide around like other rugs and are super easy to clean. They are very soft on your feet and absorb the water insanely fast. Would definitely recommend! Read more


Love the texture and the color of these bathroom floor mats Read more


I waffled a lot as to whether or not to give this a three or four star rating. The rugs look good and lay nice. I. Have a cabinet with a double sink, a shower stall, and a toilet and most sets don’t have enough pieces to cover all of them but this one does. It has no cushion or plushness whatsoever, so you need to be aware of that. Some people may prefer that and I think it looks better because of it. But I could use a bit of cushion or plushness or something because I have flat feet and the way it is it still feels like I am walking on the tile except that it certainly insulates me from the cold of the tile. I should add that there is a matching toilet seat cover. I don’t know if it is just my toilet or what, but the toilet seat cover is too big to fit my seat. I have it on there and it is sort of okay, but the elastic straps are way to loose. I probably need to use a couple of safety pins to tighten them up. Read more
Muy comoda para el uso en mi baña Read more
Very thin , cheap quality . Not worth the money. Feel scratchy. Read more