Safe and comfortable bath mat
Very good bath mat. Does not slip. Soft and comfortable. Good size and easy to clean. Perfect for everyday use. Read more
Departments

YIHOUSE
In Stock
In Stock
| Brand | YIHOUSE |
|---|---|
| Size | 2Pieces(17"x24"+17"x32") |
| Material | Fabric |
| Weave Type | Machine Made |
| Pile Height | Low Pile |
| brand | YIHOUSE |
|---|---|
| size | 2Pieces(17"x24"+17"x32") |
| material | Fabric |
| weave_type | Machine Made |
| pile_height | Low Pile |
| construction_type | Machine Made |
| back_material_type | Rubber |
| color | Black |
| indooroutdoor_usage | Indoor |
| is_stain_resistant | No |
| shape | Rectangular |
| product_dimensions | 17.32"L x 3.54"W |
| rug_form_type | Bath Mat |
| style | Modern |
| number_of_pieces | 2 |
| material_feature | Soft, skin-friendly top layer and non-slip bottom layer |
| item_weight | 2.64 pounds |
| manufacturer | YIHOUSE |
| best_sellers_rank | #62,682 in Home & Kitchen ( See Top 100 in Home & Kitchen ) #337 in Bath Rugs |
| date_first_available | September 10, 2025 |












Product video 1
Customers say
Customers find the bath mat durable, with one mentioning it's perfect for a guest bathroom.
Very good bath mat. Does not slip. Soft and comfortable. Good size and easy to clean. Perfect for everyday use. Read more
Love these rugs! Got them for our guest bathroom and they are perfect. Thin but absorbent, and they have excellent grip on the bottom. So no moving around. Read more

It was ok Read more
Perfect for a guest bathroom Read more

Perfect mats if you need low profile. They don't move as the backing is non slip. Love them. Read more
Quality is great. Perfect if ur looking for something sleek! Read more
I was looking for a couple small rugs to place in my bedroom, specifically where I put on my shoes, when I stumbled upon these. I really like the black & white pattern, & the fact that they stay in place, without having to worry about them sliding all over my hard wood floors. They’ve really helped keep my floors clean, & I love how easily you’re able to machine wash & dry them when necessary. They are low pile, & perfect for other areas in your home such as the bathroom, laundry room, or entry areas. Highly recommend! Read more



A perfect setting for my bathroom Read more